PRAWDZIWY przełom ws. katastrofy smoleńskiej! Wrak może wrócić do Polski

PRAWDZIWY przełom ws. katastrofy smoleńskiej! Wrak może wrócić do Polski

Katastrofa smoleńska, a zwłaszcza sprawa wraku prezydenckiego Tupolewa Tu-154, pozostają tematami niekończących się spekulacji. Polski rząd przekonał Radę Europy, że wrak maszyny powinien wrócić do naszego kraju. Wszystko wskazuje, że Rosja w końcu będzie musiała to zrobić. 

Katastrofa smoleńska to największa tragedia lotnicza z udziałem wysokich urzędników państwowych naszych czasów. W feralnym locie prezydenckiego Tu-154 na 70. rocznicę obchodów rocznicy katyńskiej zginęła cała 96-osobowa załoga, razem z prezydentem Lechem i pierwszą damą Marią Kaczyńskimi. Sprawa stała się przedmiotem wielu spekulacji. Odczytywano nagrania z czarnych skrzynek, raport opracowała tzw. komisja Millera. Najdłużej wydarzenie analizowała komisja Antoniego Macierewicza, która nie doszła do forsowanych przez samego lidera wniosków, że katastrofa nastąpiła na skutek zamachu.

Katastrofa smoleńska - ważne głosowanie. Zmusi Rosję do zwrotu?

Niewyjaśniona pozostała też sprawa powrotu do Polski wraku prezydenckiego samolotu. Rosjanie od lat uparcie odmawiają politykom wydania resztek maszyny. Rząd i europosłowie PiS szukają wszelkich możliwych sposobów, by prawnie wyegzekwować od Rosji zwrot - jakby nie patrzeć - polskiego sprzętu. Sprawa ma stać się przedmiotem dyskusji w Radzie Europy. Nie należy utożsamiać tej organizacji z Unią Europejską (parlament, komisja, trybunał itp.). To oddzielna struktura powołana tuż po II wojnie światowej, której naczelną ideą jest ochrona praw człowieka. Należą do niej wszystkie państwa Europy, z wyjątkiem Białorusi.

Poseł PiS: "To walka o honor Europy"

- Spodziewam się po debacie, że Rada Europy w końcu zawalczy o swoja godność i wskaże, że Rosja powinna zwróć wrak. To jest głosowanie, które nie dotyczy tylko Rosji, które nie dotyczy tylko Polski, ale wszystkich państw członkowskich. To jest głosowanie o honor Rady Europy – powiedział przed debatą poseł PiS Dominik Tarczyński.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Głosowanie rozpoczęło się o godz. 11.30. O orzeczeniu będziemy informowali na bieżąco. Poseł Tarczyński przyznał, że przyjęcie rezolucji będzie pierwszym międzynarodowym dokumentem, który zmusi Rosję do zwrotu wraku. Projekt rezolucji opiera się na Konwencji Chicagowskiej (załącznik 13), który obliguje do zwrotu wraków i innych materiałów dowodowych przez państwo, w którym nastąpiła katastrofa. Jak czytamy w Onet.pl: "rezolucja ma zawierać wezwanie Federacji Rosyjskiej do: zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego, odpowiednie zabezpieczenie wraku do tego czasu, oraz powstrzymanie się od działań, mogących zostać uznanych za bezczeszczenie miejsca katastrofy." AKTUALIZACJA Z informacji podanych w piątek tuż po południu przez Polską Agencję Prasową wynika, że Rada Europy przychyliła się do projektu Rezolucji. - Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem - cytujemy profil PAP na Twitterze.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Katastrofa smoleńska: Zapadł przełomowy wyrok europejskiego trybunału
  2. Katastrofa smoleńska: Furia PiS-u po decyzji trybunału. „Nie zrobiono nic”
  3. Wyznanie nauczyciela: „Przychodzę na lekcje pijany. Nikt mnie nie złapał”
  4. 5 rzeczy, które na pewno robisz, a mogą zabić twojego psa
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News