Katastrofa smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku pochłonęła 96 ofiar. Wydarzenia z tego dnia do dziś pozostają przedmiotem badań i sądowych procesów. Przesłuchany w procesie Tomasza Arabskiego biegły stwierdził, że podczas przygotowań do startu prezydenckiego Tupolewa doszło do zaniedbań.

Przesłuchany wczoraj w charakterze świadka w procesie byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i kilku innych urzędników biegły ujawnił, że jego zdaniem w czasie przygotowań do startu Tu-154M doszło do rażących zaniedbań proceduralnych.

– Głównym dokumentem, w oparciu o który odbywało się przygotowanie lotu, była tzw. instrukcja HEAD. Te przygotowania nie przebiegały w zgodzie z zapisami tej instrukcji. W tym konkretnym przypadku można było zobaczyć systemowy problem z lotami VIP, który polegał na tym, że od samego początku procesu zamawiania lotu nie przestrzegano obowiązujących procedur – stwierdził przesłuchiwany ekspert.

Katastrofa smoleńska: zaniedbania przed startem

Zdaniem biegłego organizatorzy lotu nie posiadali szczegółowej wiedzy dotyczącej lotniska w Smoleńsku. Zdaniem świadka smoleńskie lotnisko nie spełniało 10 kwietnia 2010 roku lotniska czynnego, co miało mieć wpływ na bezpieczeństwo lotu.

– Chodziło głównie o to, że organizator nie miał pełnej wiedzy, czy na lotnisku będzie całe niezbędne wyposażenie oraz wszystkie niezbędne służby do wykonania bezpiecznej operacji lotniczej – usłyszał Sąd w Warszawie

Proces w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się od 2016 roku z powództwa prywatnego ws. organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku. Biegły ocenił także, że tragedia mogła być wynikiem niezabrania na pokład znającego lotnisko nawigatora.

– Rosyjskie przepisy szczegółowo nie określały zadań lidera na pokładzie, ale można założyć, że byłaby to osoba, która jest dobrze zaznajomiona z lotniskiem, na które ma odbyć się lot i przy panujących wtedy warunkach atmosferycznych mogłaby ona sugerować załodze odejście na lotnisko zapasowe – powiedział świadek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piotrowicz jest skończony! Gigantyczna afera pogrąża polityka PiS
  2. Słynna piosenkarka topless przed pomnikiem poległych! Internauci chcą ją zlinczować
  3. Kościelny skandal z Dudą! Wyszydzony i poniżony prezydent

Ku pamięci: Straciliśmy ich pod Smoleńskiem [ZDJĘCIA]

9 kompromitujących wypowiedzi Ryszarda Petru, które rozbawią każdego

źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Zobacz również