Katastrofa smoleńska - nowe fakty. 2019 rok przyniesie rozstrzygnięcie?

Katastrofa smoleńska - nowe fakty. 2019 rok przyniesie rozstrzygnięcie? Źródło: youtube.com/fakt24.pl

Katastrofa smoleńska - nowe fakty. 2019 rok przyniesie rozstrzygnięcie? Przyglądamy się nowym faktom dotyczącym tragedii smoleńskiej.

Katastrofa smoleńska - nowe fakty 2019. Nawet dziewięć lat po katastrofie budzi ona duże emocje i nadal wzbudza kontrowersje. Wciąż pojawiają się głosy, że tragedia mogła zostać spowodowana przez osoby trzecie. W mediach co jakiś czas pojawiają się nowe informacje i domysły dotyczące ewentualnej obecności materiałów wybuchowych na skrzydłach samolotu. Czy dziewiąta rocznica katastrofy przyniesie odpowiedzi na te pytania?

Katastrofa smoleńska - informacje

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M, w której zginęło 96 osób, w tym ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona oraz najważniejsi przedstawiciele polskiej polityki. Ofiary udawały się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. O godzinie 8:41, po uderzeniu w drzewo podczas podejścia do lądowania, samolot rozbił się w pobliżu lotniska.

Przebieg katastrofy smoleńskiej był badany przez wiele agencji i komisji, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Oficjalną przyczyną tragedii jest błąd załogi podczas podejścia do lądowania, połączony z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jednakże wiele osób podejrzewa, że samolot nie mógł się rozbić bez udziału osób trzecich i sugeruje zamach terrorystyczny.

Katastrofa smoleńska - nowe fakty 2019

W tym roku 10 kwietnia będziemy obchodzić dziewiątą rocznicę tragedii w Smoleńsku. Przy okazji każdej rocznicy w mediach pojawiają się kolejne spekulacje i informacje na temat katastrofy. Najnowsze doniesienia pochodzą z dziennika "Sieci" z przykuwającą uwagę okładką - "A jednak był trotyl". Według tygodnika, eksperci z Forensic Explosives Laboratory w Anglii znaleźli ślady materiałów wybuchowych na częściach wraku samolotu. Nie jest jednak jasne, czy są to znaczące ilości materiałów wybuchowych, czy tylko śladowe ilości normalnie występujące w środowisku lub przedmiotach codziennego użytku.

Podkomisja smoleńska

Podobną wersję wydarzeń przedstawia podkomisja smoleńska kierowana przez Antoniego Macierewicza. Według jej członków na wraku Tu-154M oraz na ciałach ofiar można było znaleźć ślady substancji wybuchowych. Komisja sugeruje, że musiały one się tam znaleźć za sprawą osób trzecich i głośno mówi o "zamachu smoleńskim". Na podstawie swoich ustaleń podkomisja stworzyła nawet animację katastrofy smoleńskiej, w której pokazuje swoją wersję wydarzeń, wraz z eksplozją, która spowodować miała oderwanie się skrzydła.

Podkomisja smoleńska zaczęła dochodzenie 6 lat po katastrofie, bez dostępu do większości dowodów i miejsca zdarzenia, dlatego jej ustalenia są podawane w wątpliwość przez niektórych ekspertów. Pojawiły się też głosy, że tzw. komisja Macierewicza zakończyła już po cichu prace. Jednak podkomisja nadal pracuje, jak zapewniał Jarosław Kaczyński.

- Wiem, że te prace trwają, i że tam po drodze pewne ustalenia następowały. Nie były ogłaszane, bo lepiej nie bulwersować opinii publicznej - powiedział w rozmowie z RMF FM.

Czy możliwe jest pogodzenie zwaśnionych stron i dojście do jednej, spójnej wersji katastrofy w Smoleńsku?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znana dziennikarka TVP została zamordowana przez swoją córkę. Ciało poćwiartowała na tysiąc kawałków. Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską
  2. Ivona Pavlović ogłosiła radosną nowinę! Niedługo będzie bawić na rękach dziecko! Dzidziuś jest w drodze, zewsząd spływają gratulacje
  3. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
  4. Ile zarabiają zakonnice? Skąd w ogóle biorą pieniądze?
  5. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  6. Światowy Dzień Zdrowia 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień?
  7. Zbliża się rocznica śmierci papieża-Polaka. Kim tak naprawdę był Jan Paweł II?
Następny artykuł