MSZ traci cierpliwość ws. katastrofy smoleńskiej. To może być koniec

MSZ traci cierpliwość ws. katastrofy smoleńskiej. To może być koniec

Katastrofa smoleńska niezmiennie od 8 lat wywołuje ogromne emocje wśród światowej opinii publicznej. Największe kontrowersje wzbudza fakt, iż Rosja wciąż nie zwróciła Polsce wraku rządowego tupolewa, którym leciał prezydent Lech Kaczyński oraz 95 innych osób. Kiedy więc swoje stanowisko w sprawie zdecydowało się zająć Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, krajowe MSZ bardzo szybko zareagowało.

Do wypadku lotniczego, znanego jako katastrofa smoleńska, doszło 10 kwietnia 2010 roku. Od tamtej pory niezmiennie toczy się dyskusja na temat przyczyn tragedii. Ogromna część polskiej opinii publicznej nie jest także zadowolona z faktu, iż wraku rządowego samolotu wciąż nie zwrócono na terytorium naszego kraju.

Katastrofa smoleńska: Rosja zwróci Polsce wrak tupolewa?

Sprawą zainteresowała się więc Rada Europy, której Zgromadzenie Parlamentarne przegłosowało specjalną rezolucję. Wezwano w niej Rosję do oddania Polakom tupolewa oraz nawiązania bliskiej współpracy między ekspertami z obu krajów. Szczególny problem ma bowiem stanowić obecnie udostępnianie wszystkich najważniejszych dowodów stronie polskiej oraz stopniowa ich degradacja. - W przyjętej w dniu 12 października 2018 r. bez głosów sprzeciwu rezolucji, Zgromadzenie Parlamentarne RE wezwało organy ścigania obu państw do pełnej współpracy przy ustalaniu ewentualnej odpowiedzialności karnej, w tym do szybkiego udostępniania wszelkich dowodów na wniosek drugiej strony. (...) Rezolucja wskazuje, że zwrot wraku powinien nastąpić przy zachowaniu bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiałów dowodowych w prowadzonym śledztwie. Rosja została także wezwana by do czasu zwrotu, wrak został zabezpieczony w sposób uzgodniony z polskimi ekspertami. Zgodnie z przyjętą rezolucją, przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych oraz nie znajduje racjonalnego i praktycznego uzasadnienia - wytłumaczono na stronie polskiego MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada Radzie Europy

Jako że decyzja ZP Rady Europy wywołała ogromne emocje nie tylko w Polsce oraz Rosji, ale także innych krajach regionu, do sprawy zdecydowało się już odnieść Ministerstwo Spraw Zagranicznych pod kierownictwem Jacka Czaputowicza. Twarde stanowisko resortu rozwiewa raczej wszelkie wątpliwości światowej opinii publicznej.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Przyjęcie rezolucji przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy stanowi jednoznaczny sygnał dla strony rosyjskiej o krytycznym stanowisku społeczności międzynarodowej wobec bezprawnego i przedłużającego się przetrzymywania polskiej własności - napisano w oficjalnym stanowisku ministerstwa. - Liczymy, że skłoni to stronę rosyjską do podjęcia rzeczywistych działań na rzecz niezwłocznego zwrotu wraku polskiego samolotu - dodano także stanowczo, zapewniając, że MSZ naprawdę straciło już w tej kwestii cierpliwość.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Patryk Jaki odwrócił się od PiS! Kaczyński mu tego nie daruje
  2. Kinga Rusin dzieci: Jej córki wyrosły na spektakularne kobiety
  3. Macierewicz znowu odleciał! „Chcą zacisnąć pętlę na naszej szyi”
  4. Rzadki okaz pięknego zwierzęcia wystawiony na aukcję… dla myśliwych
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News