Kiedy doszło do katastrofy smoleńskiej? Przyczyny tragedii wciąż budzą kontrowersje

Kiedy doszło do katastrofy smoleńskiej? Przyczyny tragedii wciąż budzą kontrowersje Źródło: wikimedia.org/Julo

Katastrofa smoleńska - kiedy się wydarzyła i co było jej przyczyną? Wokół narodowej tragedii Polski krąży wiele spekulacji i teorii spiskowych - czy kiedyś dowiemy się co tak naprawdę stało się w załogą i pasażerami samolotu wojskowego Tu-154? Przed nami obchody dziewiątej rocznicy katastrofy.

Katastrofa smoleńska - kiedy wydarzyła się tragedia, w której między innymi zginęła para prezydencka i osoby, które pełniły najważniejsze funkcje w państwie polskim?

Katastrofa smoleńska - kiedy? Data narodowej tragedii

10 kwietnia 2010 roku dokładnie o 8:41 doszło do katastrofy smoleńskiej. W wypadku zginęło 96 osób - 8 osób załogi i 88 pasażerów, wśród których znajdował się prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią, wicemarszałkowie Sejmu, wicemarszałek Senatu, prezes IPN, prezes NBP, rzecznik praw obywatelskich oraz wiele innych. Polska delegacja wybierała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

Katastrofa smoleńska była drugą co do wielkości polską katastrofą lotniczą. Nie przeżyła żadna osoba znajdująca się na pokładzie Tu-154. 10 kwietnia miał był dniem połączenia narodu polskiego i rosyjskiego, zdecydowanie nie chodziło o taki finał. Ten dzień na długo ukształtował się w pamięci Polaków, którzy wspominają życie ofiar katastrofy. 

 - Katyń stał się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruł relacje między Polakami i Rosjanami. Sprawmy, by katyńska rana mogła się wreszcie w pełni zagoić i zabliźnić. Jesteśmy już na tej drodze. My, Polacy, doceniamy działania Rosjan z ostatnich lat. Tą drogą, która zbliża nasze narody, powinniśmy iść dalej, nie zatrzymując się na niej ani nie cofając - tak miało brzmieć przemówienie Lecha Kaczyńskiego na 70. obchodach w Katyniu.

Katastrofa smoleńska - fakty i przyczyna

 - Samolot z prezydentem miał problemy z lądowaniem w Smoleńsku - to pierwsza informacja podana po katastrofie, niejasna, szczątkowa, która nie zwiastowała najgorszego.

Według zapisu z czarnych skrzynek nieco ponad sześć metrów nad ziemią samolot uderza w brzozę lewym skrzydłem. Było to skutkiem złych warunków atmosferycznych oraz braku odpowiedniej infrastruktury wokół lotniska w Smoleńsku. Według biegłych wybuch był niemożliwy, na co wielu wskazywało jako przyczynę wypadku. 

Zwracają oni uwagę przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne oraz elementy drzewa wbite w poszarpane elementy metalowe. Podobno przedstawiono ponad dwadzieścia dowodów, że nie doszło do eksplozji ani zamachu. Udowodnili oni również liczne zderzenia z drzewami na bardzo małej wysokości, najprawdopodobniejszą przyczyną katastrofy było zejście zbyt nisko, ponieważ piloci źle odczytali wysokość, na jakiej znajdował się samolot, a lotnisko w Smoleńsku było za słabo wyposażone i nie nie miało możliwości precyzyjnego naprowadzenia polskiego samolotu. 

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie
  2. Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata
  3. Krajowa Rada Komornicza. To tam możemy poskarżyć się na egzekucję komorniczą
  4. Syberiada polska. Losy Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej
  5. Co wiemy o życiu rodzinnym byłego szefa MONu? Antoni Macierewicz chroni prywatności
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News