Katastrofa! Kongres USA OFICJALNIE grozi Polsce zerwaniem stosunków

Katastrofa! Kongres USA OFICJALNIE grozi Polsce zerwaniem stosunków Źródło:

Nie ma ukrywać, że zarówno Donald Trump jak i rządy Prawa i Sprawiedliwości nie są postrzegane najlepiej przez większość państw Zachodu. Miedzy innymi dlatego w ostatnim czasie Stany znacznie zbliżyły się do Polski. Teraz jednak możemy stracić naszego najpotężniejszego sojusznika. Kongres USA wydał szokujące oświadczenie. 

Wszystko przez nowelizację ustawy o IPN i kontrowersyjne zapisy o holocauście, które już wcześniej wywołały burzę w stosunkach z Izraelem. Okazuje się, że zmiany nie podobają się także w Stanach. Tak ostrej reakcji nie spodziewał się jednak nikt. Zobacz także: Niemcy uderzają w Polskę: "Bohaterski naród ofiar się znalazł"

Kongres USA grozi Polsce

Kongres USA oficjalnie zagroził Polsce zerwaniem stosunków. Kongresmeni oskarżają Polskę o wprowadzenie cenzury i pogwałcenie zasad wolności słowa. Zapowiadają, że  jeśli prezydent Duda podpisze nowelizację, Stany mogą zerwać stosunki z Polską i przestać ją traktować jako swojego partnera - tak politycznego jak i ekonomicznego. - Jesteśmy także zaniepokojeni, że reperkusje, które wprowadza projekt ustawy, mogą mieć wpływ na strategiczne interesy Polski a także jej relacje - również ze Stanami Zjednoczonymi (...) Zachęcamy Polskę do przewartościowania tego prawa w świetle potencjalnego wpływu na zasadę wolności słowa i możliwości do bycia naszymi efektywnymi partnerami - ostrzegają. Poniżej zamieszczamy pełne oświadczenie. - Historia Holokaustu jest bolesna i skomplikowana. Rozumiemy, że sformułowania, takie jak "polskie obozy śmierci" są niedokładne, mylące i dotkliwe. Jesteśmy jednak zaniepokojeni, że jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, może zaszkodzić wolności słowa i dyskusji akademickiej. Wszyscy musimy być ostrożni by nie hamować dyskusji na temat Holokaustu. Wierzymy, że otwarta debata, wiedza i edukacja są najlepszymi środkami przeciwdziałania nieprecyzyjnym i bolesnym sformułowaniom. Jesteśmy także zaniepokojeni, że reperkusje, które wprowadza projekt ustawy, mogą mieć wpływ na strategiczne interesy Polski a także jej relacje - również ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Z podziałów, do których może dojść pomiędzy naszymi sojusznikami, skorzystają tylko nasi rywale. Zachęcamy Polskę do przewartościowania tego prawa w świetle potencjalnego wpływu na zasadę wolności słowa i możliwości do bycia naszymi efektywnymi partnerami. źródło
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News