Naukowcy ostrzegają: "Mamy 10 lat na uniknięcie katastrofy"

Naukowcy ostrzegają: "Mamy 10 lat na uniknięcie katastrofy" Źródło: pxhere

Katastrofa klimatyczna zbliża się nieuchronnie - tak nawołują naukowcy z IPCC. Według nich, jeśli świat nie powstrzyma zmieniającego się klimatu, będą czekały nas niezwykle drastyczne wydarzenia. Mamy na to 10 lat.

Katastrofa klimatyczna zapowiadana jest od wielu lat. Początkowo nazywana była "globalnym ociepleniem", jednak obecnie mówi się po prostu o "zmianach klimatu". Według członków Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, instytucji doradczej przy ONZ, mamy niezwykle mało czasu na powstrzymanie nadchodzących zmian. Według nich, jeśli do 2030 roku świat radykalnie nie zredukuje ilości emitowanego dwutlenku węgla, a do 2050 roku nie wyeliminuje całkiem jego emisji, świat spotkają niebezpieczne zmiany.

W poniedziałek opublikowano raport na temat wyzwań klimatycznych. Najbardziej istotnym wnioskiem jest tam to, że wzrost średniej temperatury Ziemi będzie miał poważniejsze skutki niż początkowo sądzono.

Czym to grozi?

Zwiększenie średniej temperatury Ziemi o niecałe 2 stopnie może spowodować stopnienie znacznej części Antarktydy i lodowców, co z kolei przekłada się na wyższy poziom morza i oceanów. To z kolei spowoduje podtopienie części lądów, zamieszkałych przez dużą część ludności, zwłaszcza na małych wyspach. Jak przyznają, rok 2030 został wyznaczony dość "przypadkowo" jako punkt po drodze do celu całkowitego zaprzestania emisji dwutlenku węgla w 2050 roku. Właśnie wtedy ONZ przewiduje całkowitą rezygnacje świata ze źródeł energii, produkujących dwutlenek węgla. Autorzy raportu przestrzegają przed wykorzystywaniem tradycyjnych źródeł energii, zachęcając do korzystania ze źródeł odnawialnych. Jednak sytuacja nie jest czarno-biała. Badania z 2010 roku na temat wiatraków wykazują ich bardzo negatywny wpływ na organizm ludzki, w przypadku gdy są ustawiane w pobliżu siedlisk ludzkich. Z kolei panele słoneczne lub nawet samochody elektryczne na etapie produkcji wymagają zużycia olbrzymiej ilości energii, a ilość zanieczyszczeń wytworzona do produkcji jednego takiego samochodu jest większa niż silnik spalinowy wytworzyłby w ciągu wielu lat.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Katastrofa klimatyczna a dwutlenek węgla

Zaskakiwać może fakt, że w wystosowanym ostrzeżeniu jest mowa głównie o dwutlenku węgla, jako o największym sprawcy zmian klimatu. Jednak nietrudno dojść do wniosku, że dwutlenek węgla pochłaniany jest przez rośliny, głównie drzewa. W takim wypadku dziwić może, że zamiast walczyć z elektrowniami węglowymi nie podejmuje się równie wielkiego wysiłku by sadzić nowe drzewa i chronić ekosystemy leśne. Niekwestionowanymi liderami w emisji gazów cieplarnianych, nie tylko dwutlenku węgla są USA i Chiny. Bez ich zaangażowania nie ma najmniejszych szans na zrealizowanie projektu eliminacji emisji CO2. Zmiany klimatyczne bez dwóch zdań mają miejsce i najprawdopodobniej w kolejnych latach będziemy tego doświadczać coraz bardziej. Ludzie jednak zadają sobie pytanie, czy człowiek ma na to jakikolwiek wpływ. Dla wielu nie jest to takie jasne. Wskazują bowiem, że niektórzy naukowcy publikują wykresy temperatury planety na przestrzeni lat, świadczące o tym, że co kilka tysięcy lat sytuacja na Ziemi ulega analogicznej zmianie i tak naprawdę człowiek ma na te zmiany mikroskopijny wpływ. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
  1. Wieniawa pochwaliła się nowym psem. Fani: „Pozbyłaś się poprzedniego?!”
  2. Sondaż: Polacy nie popierają strajku nauczycieli. Ile powinni zarabiać?
  3. Oficjalne stanowisko ojca premiera. Powiedział o chorobie i pożegnaniu
  4. Tak mieszka Beata Tyszkiewicz? Tego się po niej NIKT nie spodziewał
  5. Córka prezydenta to PIEKIELNIE ambitna osoba. Po uczelni krążą o niej SZOKUJĄCE opinie
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News