Potężny kataklizm w południowej Polsce. Strażacy walczą z olbrzymimi stratami. Trwa akcja ratunkowa. Niestety, pogoda bardzo utrudnia pracę służb. W Tatrach doszło do prawdziwej katastrofy. 

Olbrzymie straty spowodował wiatr halny w województwie małopolskim. Straż pożarna kilkadziesiąt razy musiała interweniować. Prędkość wiatru dochodziła nawet do 150 km/h. Od prądu odcięte są tysiące ludzi. Wiatr powalił wiele drzew które pozrywały linie energetyczne.

Służby nie wyrabiają 

– Do godz. 20 interweniowaliśmy ponad 40 razy. Głównie to zgłoszenia o powalonych drzewach. Najwięcej pracy jest na Drodze Oswalda Balzera, od ronda kuźnickiego aż po Wierch Poroniec – mówi Andrzej Król-Łęgowski, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem dziennikarzom Gazety Krakowskiej.

Zobacz także: To zdjęcie podbija internet. „Tak prawdziwy Polak zdobywa Tatry” (foto)

Trwają prace nad usuwaniem skutków wichury jednak prognozy są dla mieszkańców Tatr katastrofalne. Prawdopodobnie jutrzejszy dzień przyniesie jeszcze silniejszy wiatr mogący dochodzić w porywach nawet do 180 km/h.

– Na Kasprowym Wierchu w porywach wieje z prędkością do 150 kilometrów na godzinę. Warunki są bardzo trudne, są zamiecie. Obecnie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jak tak dalej pójdzie, nie wykluczone, że stopień ten zostanie zwiększony do czwartego – mówi Andrzej Maciata, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Gazecie Krakowskiej.

Wiele wskazuje na to, że w tym roku wiatr halny będzie wywoływał jeszcze większe szkody niż zwykle. Służby przygotowują się na zwiększoną liczbę interwencji, aczkolwiek to w rękach rządu będzie pomoc ofiarom destrukcyjnej siły natury. Pierwsza zima Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera na pewno będzie potężnym wyzwaniem.

Czym jest halny? 

Halny to wiatr typu fenowego, który nawiedza najczęściej południową Polskę, Karpaty i Sudety. Najsilniejsze wiatry pojawiają się głownie na Podhalu, gdzie opadają ze szczytów Tatr. Halny jest porywistym wiatrem, przez co pozostawia olbrzymie zniszczenia takie jak zerwane dachy i linie elektryczne. Tworzone przez niego wiatrołomy niszczą też lasy.

Halny nie pozostaje bez wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jest sprawcą gwałtownych zmian ciśnienia, które pogarszają stan zdrowia osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia, jak również zmagających się z depresją.

Źródlo: Gazeta Krakowska

...

Zobacz również

Tak wyglądał związek Piotra T. z młodą Kambodżanką [ZDJĘCIA]

Jak mieszka Kasia Tusk? Nie będziesz mógł wyjść z podziwu! [ZDJĘCIA]

Zobacz również