Przez Stany Zjednoczone przechodzi huragan Harvey. To największy taki kataklizm od czasów słynnego huraganu Katrina, który uderzył w USA w 2005 roku. W niektórych miejscach prędkość wiatru przekracza 200 km/h.

Oko cyklonu przemieszcza się z prędkością ok 11 kilometrów na godzinę. Obecnie znajduje się w Teksasie. Zniszczenia, jakie pozostawia za sobą Harvey, wyglądają strasznie. Pojawiają się pierwsze nagrania owoców huraganu.

Połamane drzewa, zrujnowane domy, zwalone słupy linii wysokiego napięcia. To nie widok po bombie, ale właśnie po przejściu huraganu. Pierwszym miastem, w które uderzył cyklon, było 10-tysięczne Rockport. Zniszczone tam zostały liczne domy i budynki użyteczności publicznej.

Prezydent USA Donald Trump zadeklarował już, że rząd udzieli poszkodowanym wszelkiej pomocy. Jego żona zamieściła w serwisie Twitter post, w którym poinformowała, że modli się za wszystkich, którzy znajdują się na ścieżce huraganu.

Gubernator stanu Teksas, do którego dotarł już cyklon, zapowiadał wcześniej, że przejście Harveya przez stan będzie wielką tragedią, która „wyrządzi ogromne szkody”. Zapowiedział akcję ewakuacyjną, której jednak mieszkańcy nie wzięli sobie za bardzo do serca. Policja stanowa stwierdziła, że ewakuacja już jest zakończona, a wszyscy, którzy zostali w mieście, robią to na własną odpowiedzialność.

...

Zobacz również