Pogoda ulega gwałtownej zmianie. Niestety, początek września nie będzie tak ciepły, jak w zeszłym roku. W 11 województwach należy mieć się na baczności.

Najbliższe prognozy pogody nadają intensywne opady oraz burze. W niektórych miejscach na mapie polski stan wód może nawet przekroczyć stany ostrzegawcze.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia (w skali trzystopniowej) obowiązują w województwach: opolskim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, łódzkim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniej części województwa mazursko-warmińskiego oraz zachodniej i północnej części województwa mazowieckiego. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia zostało ogłoszone w województwie dolnośląskim.

Natomiast grad prognozowany jest w województwie: woj. świętokrzyskim, śląskim i małopolskim.

Ostrzeżenia hydrologiczne wydano natomiast dla trzech województw: łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego – pierwszego stopnia i dla dolnośląskiego – drugiego stopnia.

W województwie mazurskim i pomorskim prognozowany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje od piątkowego wieczora do niedzielnego poranka.

W zlewniach górnej Warty, Prosny, Neru w woj. łódzkim prognozowane są gwałtowne wzrosty stanów wody, zwłaszcza na małych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych. Lokalnie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje od piątkowego popołudnia do sobotniego poranka.

Ostrzeżenie hydrologiczne dla woj. dolnośląskiego obowiązuje do sobotniego poranka. Prognozowane są wzrosty stanu rzek od 60 do 80 cm.

tt/@RCB_RP

 

...

Zobacz również

Chcesz uchronić się przed komarami? Wypróbuj TE sposoby!