Starcia na granicy. Trzech żołnierzy nie żyje. Kaszmir wrze

Starcia na granicy. Trzech żołnierzy nie żyje. Kaszmir wrze Źródło: Pixabay (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)

Na granicy chińsko-indyjskiej doszło do starć wojsk. W wyniku potyczki zginęło 3 żołnierzy indyjskich, Chiny nie podają liczby ofiar po swojej stronie. Konflikt w prowincji Kaszmir znów się zaognia. Czy w Azji wybuchnie wojna?

Pułkownik indyjskiej armii, a także dwóch żołnierzy straciło życie w wyniku starć wojsk chińsko-indyjskich przy granicy na rzecze Galwan w prowincji Kaszmir - podają lokalne media z Indii. Czy grozi nam wybuch wojny w Azji? Sytuacja się zaogniła na tyle, że władze spotykają się by negocjować warunki sąsiedztwa.

Kaszmir to prowincja oficjalnie należąca do Indii, jednak Chiny coraz silniej roszczą sobie prawo do tych terytoriów. W konflikt Kaszmirski jest historycznie zaangażowany również Pakistan. Przez wiele lat to właśnie między Indiami a Pakistanem dochodziło do walk i potyczek, a na terenie tej krainy, zarówno po stronie hinduskiej, jak i pakistańskiej, działają organizacje terrorystyczne, których celem jest zjednoczenie podzielonej krainy i ogłoszenie jej niepodległości.

Kaszmir podzielony

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Konflikty w tym rejonie mają charakter religijny. Pierwsze spięcia zaczęły być odczuwalne po rozpadzie Imperium Brytyjskiego i utworzeniu dwóch niezależnych państw - Indii i Pakistanu. W pierwotnej koncepcji dążono do takiego wyznaczenia granic, by nowe kraje były jednolite pod względem wyznania. Indie miały być Hinduistyczne, a Pakistan muzułmański. Liczne migracje ludności wewnątrz upadającego imperium zachwiały koncepcję.

Teraz do sprawy włączają się Chiny. Jak podają lokalne media, doszło do zatargu na granicy na rzece Galwan. Indyjskie wojska miały przekroczyć granicę i zaatakować chińską armię. W wyniku starcia doszło do śmierci żołnierzy po obu stronach walk, Chiny nie podają jednak jaka jest liczba ofiar po ich stronie. 

Dzisiaj grzeje: 1. Żywioły na dobre rozszaleją się w 2 województwach, IMGW się szykuje. Zagrożenie zdrowia, a nawet życia i alerty 1. stopnia niedługo mogą być ogłoszone

2. Wstrząsające wiadomości obiegły media. Nie żyje 32-latka

Jak podają media, doszło teraz do spotkania przedstawicieli armii Chin i Indii w celu deeskalacji sytuacji. Od kilku tygodni na terenie Ladakh trwa bardzo napięta sytuacja. Mimo, że jest to oficjalnie indyjskie terytorium, sąsiadom nie podobają działania poczynione w kierunku rozwoju infrastruktury. Jak podaje RMF FM, to kolejne starcie w ostatnim czasie - poprzednie miało miejsce na początku maja.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Robert zamówił skromny obiad dla 2 osób nad polskim morzem. Dostał paragon i zastygł, musiał zapłacić 200 zł, ceny orbitują
  2. Wielki dzień w życiu Adama Małysza. "Orzeł z Wisły" aż otworzył szampana (FOTO)
  3. Dramat Beaty Tadli. Współczujemy, o wszystkim dowiedziała się w bardzo smutny sposób
  4. 5-osobowa rodzina chciała dotrzeć na pogrzeb. Nagle doszło do niepojętej tragedii, nagranie wywołuje ciarki na plecach
  5. Ogromne zmiany w "Naszym nowym domu", widzów zamuruje. Katarzyna Dowbor ciężko je zniosła, "Dużo gorzej mi się pracuje"
  6. Stan zdrowia Pierwszej Damy nagle się pogorszył. Trafiła do szpitala, niepokojące doniesienia trafiły do mediów z Ukrainy

Źródło: RMF FM

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News