Kupujesz takie kasze gryczane? Lepiej ich nie jeść, mogą powodować raka

Kupujesz takie kasze gryczane? Lepiej ich nie jeść, mogą powodować raka Źródło: Pixbay / Czendon

Kasza gryczana zamiast makaronu - brzmi zdrowo, jednak wyniki ostatnich badań mocno zaskakują. Kasza może przyczynić się do powstania w organizmie nowotworu. Lepiej się zastanowić nad kolejnymi zakupami.

Wydawać by się mogło, że kasza gryczana to bardzo zdrowy zamiennik chleba, ziemniaków i makaronu. Wielu z nas, którym nieobojętna jest troska o własne zdrowie, często sięga właśnie po nią. W istocie kasza to cenne źródło białka i błonnika, obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie i ma działanie przeciwnowotworowe Chyba, że zawiera jeden rakotwórczy składnik dodawany przez producentów. Badania przeprowadzone przez FoodRentgen i Fundację Konsumentów wykazują, że większość kasz dostępnych na polskim rynku posiada właśnie tę substancję.

Kasza gryczana może być rakotwórcza i pogłębiać wadę wzroku

Wszystko przez jeden toksyczny składnik - glisofat, który jest herbicydem używanym do suszenia zbóż. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaklasyfikowała glisofat jako substancję "prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi" - możliwe, że zwiększa ryzyko wystąpienia chłoniaka nieziarniczego.

Z kolei Europejska Agencja Chemikaliów uznała, że ten niebezpieczny składnik szkodzi oczom. Ponadto część dietetyków zauważa, że glisofat to najważniejsza toksyna środowiskowa, którą niezwykle często bagatelizujemy. Brzmi groźnie, tym bardziej, że okazuje się, że glisofat występuje aż w 6 na 10 kasz gryczanych dostępnych w Polsce.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Im droższa kasza tym zdrowsza?

Zbadane zostało 10 rodzajów kasz dostępnych na polskim rynku. Producenci czterech zadbali o nasze zdrowie - kasze marek Ekovital, NaturAvena, Auchan i Carrefour nie zawierają toksycznej substancji.  Kasze zawierające dopuszczalną normę były dwie: marek Melvit i Kupiec. Natomiast w aż czterech pozostałych odkryto za dużą zawartość glisofatu: Kuchnia Lidla, Risana, Cenos i Janex. Dobra wiadomość jest taka, że zdrowe kasze dostępne są również na tańszej półce. 

Dzisiaj grzeje: 1. 19-latka trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko

2. Polsat przekazał pilne wiadomości od IMGW. Wydano ostrzeżenia pogodowe dla 5 województw

Wyniki badań zostały wysłane do właścicieli marek. Mimo tego, nie zareagował żaden z nich. Na szczęście autorzy raportu przekazali go również lokalnej jednostce Państwowej Służby Sanitarno-Epidemiologicznej właściwej dla miejsca pobrania próbki oraz Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu w Warszawie. Trwają czynności wyjaśniające. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. TVN przekazuje właśnie widzom naglące wiadomości IMGW o zagrożeniu pogodowym w połowie Polski. Nie jest dobrze
  2. Byłej żonie Marcinkiewicza puściły wszystkie nerwy. Nagle ujawniła koszmar gorszy niż jej małżeństwo
  3. Seria dramatycznych nocnych akcji ratunkowych w polskich miejscowościach. Informacje są tragiczne
  4. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  5. Dostaje 22,4 tys. zł emerytury. UJAWNILI, co trzeba zrobić, by tyle dostać!

Źródło: mamadu

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News