kasafiskalna
Fot. pxhere.com
Mikołaj Pilecki - 21 Sierpnia 2018

Absurd! Jesteś uczciwy? Państwo cię UKARZE

Kasa fiskalna jest obowiązkowa dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą związana ze sprzedażą, ale także dla taksówkarzy czy fryzjerów. Urządzenie gromadzi dane takie jak łączny dzienny obrót i kwoty podatków. Pewna kobieta otrzymała karę za uczciwe jej stosowanie.

Nie ma legalnego przedsiębiorstwa bez kasy fiskalnej. Za jej pomocą gromadzone są wszystkie potrzebne do rozliczenia podatkowego informacje. Urządzenie wydaje także paragony i służy obliczaniu należności. By korzystać z kasy, trzeba ją zarejestrować i powiadomić urząd skarbowy o zamiarze prowadzenia ewidencji. Kasa służy również do kontroli przepływu pieniędzy związanych z działalnością gospodarczą. Czytelniczka "Dziennika Gazety Prawnej", która kasę posiada, poinformowała redakcję pisma o problemie, który wystąpił, gdy chciała odzyskać VAT z jej kupna. Wtedy zaczęły się jej kłopoty prawne.

Kasa fiskalna nie dla zbyt uczciwych

Kobieta, która zgłosiła sprawę mediom, dopuściła się według urzędników czynu zabronionego. Jak przekazała "GDP" zaczęła wystawiać paragony, zanim US nadał jej numer ewidencyjny. Zanim jednak zaczęła prowadzić sprzedaż, poinformowała fiskus o tym, że zamierza rozpocząć 16 kwietnia tego roku. Gdy przedsiębiorczyni złożyła wniosek o zwrot VAT-u, otrzymała go, lecz z winy nadgorliwego urzędnika została ukarana mandatem karnym za wykroczenie skarbowe. Jego opis znajduje się w art. 61 par. 3 kodeksu karnego skarbowego i nazywa się wadliwym prowadzeniem ksiąg. Wychodzi więc na to, że lepiej by było, gdyby kobieta przeprowadziła pierwsze transakcje "na czarno", niżeli wystawiła paragon. Innego zdania niż urzędnik jest doradca podatkowy Jerzy Kuprianowicz. Jak powiedział "GDP", kobieta nie popełniła żadnego złamania przepisów. - To powszechna praktyka, że podatnicy nie czekają z rozpoczęciem ewidencjonowania do nadania numeru ewidencyjnego - stwierdził ekspert. Kuprianowicz zwraca również uwagę, że przepisy zgodnie, z którymi kasa fiskalna może być używana, nakładają na prowadzącego działalność gospodarczą obowiązek doniesienia naczelnikowi US o takim zamiarze i przeprowadzenie fiskalizacji. Nie ma w nich natomiast mowy o potrzebie posiadanie numery ewidencyjnego. Uczciwa kobieta wywiązała się więc ze swoich obowiązków. Ekspert dodaje także, że mogła nie przyjmować mandatu, ale wiązałoby się to ze wstąpieniem na drogę sądową. - Zachowanie urzędników jest bulwersujące. Szczególnie że fiskus od dawna walczy ze zjawiskiem niewydawania paragonów. Tymczasem w opisywanej sytuacji ukarany został uczciwy przedsiębiorca, który chciał postąpić zgodnie z przepisami. Już na starcie przekonał się, jak trudno być uczciwym w naszym kraju - czytamy. Słowa Kuprianowicza potwierdza Krajowa Informacja Skarbowa, a Ministerstwo Finansów unika odpowiedzi na pytania "Dziennika Gazety Prawnej". - Przedstawione pytania dotyczą konkretnej indywidualnej sytuacji, nie mamy możliwości bezpośredniego odniesienia się do sprawy - dowiedzieli się dziennikarze.

Kasa fiskalna - cena

Kasy fiskalne nie są drogie, ale ich cena może się znacząco różnić. Wynika to z ich zaawansowania technicznego, czyli np. tego, czy mają klawiaturę, czy ekran dotykowy. Wystarczą szybkie poszukiwania w internecie, by znaleźć odpowiednią dla siebie kasę. Zapłacimy za nią od niewielu ponad 900 złotych do niemal 4 tys.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Idea Bank runął. Panika wśród klientów
  3. Doda zachowuje się skandalicznie. Jej fani nie mogą jej wybaczyć
  4. Szef Wiadomości stracił stanowisko!
ZAMIANAabsurdy_wstep15 zdjęć ukazujących absurdy życia w PolsceCzytaj dalej"}" data-sheets-userformat="{"2":4547,"3":[null,0],"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
absurdy_wstep15 zdjęć ukazujących absurdy życia w PolsceCzytaj dalej
marek_papala10 niewyjaśnionych śmierci w III RP [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News