Kardynał Dziwisz wiedział
AFP/EAST NEWS
Irmina Jach - 11 Listopada 2020

Do późnych godzin tłumy stały i skandowały pod kurią. Domagały się sprawiedliwości, chodzi o kardynała Dziwisza

Kardynał Dziwisz znalazł się w centrum zainteresowania mediów po emisji reportażu Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" oraz specjalnego raportu opublikowanego przez Watykan, z którego wynika, że Jan Paweł II i jego sekretarz, Stanisław Dziwisz wiedzieli o sprawie kardynała Theodore'a McCarricka, zamieszanego w aferę pedofilską. Wybuchły liczne protesty.

Kardynał Dziwisz stał się niechlubnym bohaterem medialnego skandalu. Oskarżono go o tuszowanie pedofilii w kościele. Polacy i przedstawiciele innych narodów są wstrząśnięci głośnym raportem watykańskim, który powstał na zlecenie papieża Franciszka oraz dokumentem wyemitowanym przez TVN24.

Zacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaZacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaCzytaj dalej

Kardynał Dziwisz uczestniczył w procederze tuszowania nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich?

We wtorek, 10 września, przed siedzibą krakowskiej kurii przy ulicy Franciszkańskiej, odbyły się protesty przeciwko kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. Po kilku godzinach liczący setki uczestników tłum przeniósł się pod dom duchownego zlokalizowany przy pobliskiej ulicy Kanonicznej. Wszystko za sprawą reportażu Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", wyemitowanego w poniedziałek przez TVN24.

We wspomnianym reportażu przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy wskazujące na to, że kardynał Dziwisz uczestniczył w procederze tuszowania nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich. Polski duchowny miał być zamieszany w sprawę molestowania w Legionie Chrystusa oraz sprawę oskarżonego o pedofilię amerykańskiego kardynała, Theodore'a McCarricka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Do sprawy odniósł się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, wydając oficjalne oświadczenie. Duchowny zaznaczył jednak, że "Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II".

- W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej - napisał arcybiskup Stanisław Gądecki.

Głos zabrał również sam arcybiskup metropolita krakowski senior, kardynał Stanisław Dziwisz, zaznaczając, że jest gotowy do pełnej współpracy z komisją Stolicy Apostolskiej. Kapłan oznajmił, że zależy mu na uzyskaniu klarownego obrazu sytuacji.

- Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów - mówił kardynał.

- Dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości - dodał.

Dzisiaj grzeje:

1.Wykryto nieprawidłowości w intratnym interesie Tadeusza Rydzyka, w akcji prokuratura. Reakcja służb jest zaskakująca

2. Melania Trump podpisała intercyzę. Na co może liczyć po rozwodzie? Poprzednie żony prezydenta dostały grube miliony

3. Lech Wałęsa przekazał smutną wiadomość. Współczujemy

Uczestniczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pojawiły się pod domem duchownego z transparentami, na których wypisano hasła takie jak: "Dość mafii w sutannach", "Kardynale co się Dziwisz?", "Dziwisz się? Bo my nie", "Kościele! Zrobiłeś w Polsce piekło", "San Escobar potrzebuje nowego Episkopatu" i "Nie widziałem. Nie słyszałem. Zarobiony jestem". Skandowali również rozmaite hasła: "Ścigajcie biskupów, nie obywateli", "Dziwisz wiedział nie powiedział", "Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek", "Kraków wolny od Dziwisza" i "Mamy prawo protestować".

Jedna osoba - aktywista Piotr Środa - została zatrzymana przez policję. Doszło również do licznych kontroli. Protest zakończył się tuż przed godziną 22:00. Społecznik, który trafił do aresztu za domniemane przewinienia, został już zwolniony.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Policja zatrzymała podejrzanego, który zakopał psa żywcem w Lublinie. Wiadomo, kim on jest
  2. https://zestadionu.pl/legia-warszawa-111120-mw-gwiazdor-ma-koronawirusa
  3. Dziś wszedł w życie nowy zakaz obowiązujący wszystkich Polaków. Fatalne wiadomości, należy wiedzieć
  4. Grób legendy TVP doszczętnie zniszczony, trudno znaleźć go na cmentarzu. Bardzo przykry widok
  5. Skandal, lekarka odesłała 56-latka do domu z błahego powodu. Niestety, potem na pomoc było za późno
  6. Niesamowite spotkanie na dnie oceanu. Niezwykle rzadki okaz, naukowcy nie mogli uwierzyć
  7. Chora na Alzheimera primabalerina przypomina sobie kroki “Jeziora łabędziego”. Najbardziej wzruszające wideo ostatnich tygodni
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News