Co zawiera Karta LGBT Plus? Cała prawda na temat treści dokumentu

Co zawiera Karta LGBT Plus? Cała prawda na temat treści dokumentu Źródło: pixabay.com/marcellomigliosi1956

Karta LGBT plus - co zawiera deklaracja, którą podpisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a która mimo, iż nie weszła jeszcze w życie wzbudza skrajne emocje. Jedni są zdecydowanymi zwolennikami, inni krytycznie patrzą na projekt i są mu przeciwni. Ludzie zbierają się, biorą udział w manifestacjach za i przeciw Karcie LGBT.

Karta LGBT plus - co zawiera i co to jest? Warszawa chce wprowadzić zmiany

Karta LGBT plus - co zawiera i co to w ogóle jest? LGBT to społeczność lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz transpłciowych.

Są to postulaty, które powstały ze współpracy ratusza ze stowarzyszeniem Miłość nie Wyklucza. Ma ona za zadanie wspierać osoby wszystkich orientacji seksualnych, nie tylko tych heteroseksualnych, jednak Karta to nie tylko wsparcie dla osób LGBT, ale znacznie, znacznie więcej.

 - Warszawa jest dla wszystkich, dlatego chcę, żeby była miastem bez dyskryminacji, bez języka nienawiści i przemocy. Miastem różnorodnym i przyjaznym. Obowiązkiem samorządu jest stać po stronie społeczności wykluczanych i dyskryminowanych. W dialogu ze społecznością LGBT+ wypracowaliśmy deklarację, która wskazuje kierunki działań Urzędu m.st. Warszawy na najbliższą kadencję w różnych obszarach - możemy przeczytać list prezydenta Warszawy na samym początku deklaracji.

Prezydent stolicy podkreśla w swoim liście, że pragnie zapobiegać narastaniu skrajnych postaw, nietolerancji i mowy nienawiści. Radykalne postawy i coraz częściej pojawiająca się w różnych postawach przemoc jest niedopuszczalna i należy jej zapobiegać. Samorząd nie jest uprawniony między innymi do formalizacji związków jednopłciowych, co wydaje się kwestią priorytetową dla tej społeczności, jednak Rafał Trzaskowski jako prezydent stolicy chce podjąć wszelkie działania, oczywiście w ramach swoich kompetencji, by zapewnić większe bezpieczeństwo oraz ochronę przed dyskryminacją osób LGBT.

Karta LGBT plus zgodna ze standardami WHO. Tekst PDF

Treść Karty LGBT plus dostępna jest na oficjalnej stronie urzędu miasta w Warszawie. Ma ona być zgodna ze standardami oraz wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

Główne założenia deklaracji to przede wszystkim:

 • reaktywacja hostelu interwencyjnego dla osób LGBT w trudnej sytuacji życiowej. Oprócz bezpiecznego schronienia, hostel oferować będzie możliwość uporządkowania sytuacji prawnej, socjalnej, emocjonalnej i życiowej, dzięki czemu, po udzieleniu wsparcia, osoba korzystająca z hostelu będzie gotowa do samodzielnego funkcjonowania,
 • edukacja antydyskryminacyjna i seksualna w każdej szkole zgodna ze standardami WHO, uwzględniająca kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej,
 • patronat prezydenta Warszawy nad Paradą Równości, stworzenie centrum kulturowo-społecznościowego dla osób LGBT+, wsparcie klubów sportowych skupiających osoby LGBT+,
 • podpisanie Karty Różnorodności i współpracy z pracodawcami przyjaznymi osobom tej społeczności, czyli europejskiej inicjatywy na rzecz promocji i rozpowszechniania polityki równego traktowania oraz zarządzania różnorodnością w miejscach pracy,
 • rozszerzenie stosowania klauzul antydyskryminacyjnych w umowach z kontrahentami miasta, 
 • powołanie pełnomocnika Prezydenta Warszawy do spraw społeczności LGBT+ z odpowiednim umocowaniem w strukturze Urzędu.

W całości z Deklaracją LGBT Plus można zapoznać się TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
 2. Jak i do kiedy wypełnić PIT? Wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu
 3. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
 4. Co znaczy skrót LGBT? Propozycja Trzaskowskiego wywołuje silne emocje
 5. Ból brzucha: co oznacza, kiedy boli z lewej strony? Co kiedy boli w okolicy pępka?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News