Nikt nie mógł przewidzieć podobnej sytuacji. Zabrakło kart do głosowania, konieczne było wykorzystanie rezerwy

Nikt nie mógł przewidzieć podobnej sytuacji. Zabrakło kart do głosowania, konieczne było wykorzystanie rezerwy Źródło: Jakub Kaminski/East News

Karta do głosowania powinna zostać wydana każdemu uprawnionemu do głosowania i widniejącemu w spisie wyborców. Tymczasem pojawiły się problemy - okazało się, że niektórzy mogli nie otrzymać kart, których zwyczajnie zabrakło. Trzeba było skorzystać z rezerwy.

Karta do głosowania powinna być dwukrotnie przypieczętowana, a także mieć ścięty górny prawy róg. Bez tego głos nie jest ważny. Dziś wiele osób bało się, że przez brak kart nie postawi krzyżyka na swojego kandydata.

Każdy chce zagłosować, trzeba było uruchomić rezerwy

Ogromne kolejki można było zauważyć w lokalach wyborczych już od rana. Każdy chciał zagłosować jak najszybciej, by zwyczajnie "mieć to z głowy". Jednak osoby, które chciały oddać głos w obleganych miejscowościach turystycznych jak np. Zakopane czy Krynica-Zdrój, obawiały się, że zabraknie dla nich kart. Niepokojące sygnały pojawiły się już przed południem.

- Mamy ogromny boom wyborców z zaświadczeniami o prawie do głosowania w miejscowościach turystycznych, zwłaszcza w Krynicy-Zdroju, gdzie do godzin południowych uruchomiono już rezerwy kart do głosowania w liczbie 1800 sztuk. Krynica wykorzystała już w całości rezerwy Okręgowej Komisji Wyborczej, które miała u siebie w depozycie. Jeżeli będzie potrzeba, to uruchomimy rezerwy z innej jednostki i dostarczymy do Krynicy - tłumaczyła dyrektorka delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu Maria Zięba.

Karta do głosowania dla każdego uprawnionego, komisje uzupełniają braki

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Szefowie komisji wyborczych uspokajają, że kart wystarczy dla każdego, ewentualne braki są uzupełniane na bieżąco zgodnie z procedurami. Nie tylko w Krynicy-Zdroju lokale przeżywały oblężenie, ale też w Zakopanem (300 kart z rezerwy) oraz w niewielkiej miejscowości Małe Ciche, gdzie prawo do głosowania ma 420 osób. Jak się okazało, turyści mający odpowiednie zaświadczenie od razu po wycieczce z Tatrzańskiego Parku Narodowego kierowało się do pierwszego najbliższego lokalu, aby wypełnić obywatelski obowiązek.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP właśnie złamało ciszę wyborczą? Doniesienia z ostatniej chwili
2. Niepokojące wieści z Chin. Pojawił się nowy wirus, są już pierwsze ofiary

Maria Zięba przewiduje, że do końca dnia trzeba będzie zapewnić jeszcze więcej kart do głosowania. Turystów jest naprawdę bardzo dużo, a zostało jeszcze kilka godzin do zamknięcia lokali wyborczych. Wszyscy wytrwale stoją w długich kolejkach i pilnują reżimu sanitarnego. Podobna sytuacja jest nad morzem: w Mielnie, Ustce Niechorzu i Jastrzębiej Górze niektórzy stoją nawet i 2 godziny. Tam także trzeba było skorzystać z dostępnych rezerw.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kamil Stoch zdradził kibicom swoje plany. Wraz z żoną planuje coś wspaniałego, wszystko wyszło na zdjęciu (FOTO)
  2. Wow, co za stylizacja. Magda Gessler zachwyciła w lokalu wyborczym, uwagę zwraca 1 szczegół
  3. Nikt nie mógł przewidzieć podobnej sytuacji. Zabrakło kart do głosowania, konieczne było wykorzystanie rezerwy
  4. Smutne wieści obiegły media w dzień wyborów, Polacy w żałobie. Nie żyje polityk
  5. Mało który kierowca wie, że może dostać mandat za 1 szczegół. Notorycznie popełniają konkretny błąd
  6. Jarosław Kaczyński poszedł oddać głos. Nagle doszło do incydentu, obok niego stanął mężczyzna

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News