Kupujesz karpia na Wigilię? Koniecznie musisz o tym wiedzieć zanim podasz go na stół, nie ryzykuj zdrowiem swoim i rodziny

Kupujesz karpia na Wigilię? Koniecznie musisz o tym wiedzieć zanim podasz go na stół, nie ryzykuj zdrowiem swoim i rodziny Źródło: Pexels.com / Shukrat Umarov

Karp na wigilijnym stole nie jest najlepszym pomysłem. Zanim zaserwujesz go całej rodzinie, lepiej zapoznaj się z niezwykle istotnymi informacjami. Nie warto w Boże Narodzenie ryzykować zdrowiem najbliższych.

Karp to ryba, która gości na wigilijnym stole od stosunkowo niedawna. Za jej popularyzacją stoi działacz PZPR i minister gospodarki, Hilary Minc. Zarzucił hasło "karp na każdym wigilijnym polskim stole" i zainicjował utworzenie Państwowych Gospodarstw Rybackich. Niektórzy pracownicy w okresie PRL-u w zakładach zamiast świątecznej premii otrzymywali właśnie karpia. Ten gatunek ryby jest łatwy w hodowli, bardzo szybko rośnie i żywi się tym, co znajdzie w mule - również odpadkami. Stąd bierze się jego niska cena. 

Karp w cenie 10 zł za kilogram - za czym stoi jego niska cena?

Karp pochodzący ze sztucznych hodowli żyje w ogromnym ścisku. Karmi się granulatami niskiej jakości - najczęściej odpadkami żywności zmieszanymi z wielokrotnie używanym olejem. Jeszcze żywe ryby przewozi się do hipermarketów i sprzedaje w zatrważająco niskiej cenie. Co więcej, jak wykazuje śledztwo Fundacji Viva!, co trzeci pracownik supermarketów dopuszcza się wobec nich dodatkowych aktów przemocy. Ryby są podnoszone za skrzela i płetwy, rzucane o podłogę i ranione, a zakupione przez klientów podduszane w foliowej torbie. Nie ma się co dziwić, że to wszystko odbija się na ich zdrowiu, a co za tym idzie - na zdrowiu osób, które spożywają je przy wigilijnym stole. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mięso karpia z natury jest bardzo tłuste i charakteryzuje się niekorzystną proporcją aminokwasów omega-3 i omega-6. Według badań, u polskich karpi wykryto do tej pory aż 32 choroby zakaźne i inwazyjne. Pasożyty atakują praktycznie każdą część ich ciała. Ryby jeszcze za życia pokrywa pleśń. Prawdopodobnie większość zabijanych na święta karpi jest chora. 

Wypuszczanie karpi na wolność to głupota

Zdarza się, że osoby, które nie potrafią przejść obojętnie obok cierpienia zwierząt, kupują je, a następnie wypuszczają na wolność. To jeden z głupszych pomysłów, przynoszących więcej szkody niż pożytku. Karpie to ryby zmiennocieplne - gwałtowne zmiany temperatury mogą natychmiastowo je uśmiercić. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje uwielbiany aktor. Widzowie go kochali, zmarł po nagłej chorobie
2. Najpierw 14-letnia Dżessika współżyła z 2 chłopakami w szkolnej toalecie, ale później było już tylko gorzej. Rzeczy, które kazała zrobić Sebastianowi są po prostu straszne

Dlatego jeśli chcemy zareagować na cierpienie ryb, róbmy zdjęcia, nagrywajmy filmy i ślijmy je do organizacji prozwierzęcych oraz publikujmy w swoich mediach społecznościowych, oznaczając nazwę konkretnego sklepu. Wszelkie nieprawidłowości należy też zgłaszać organom władzy - ryby chroni ustawa o ochronie praw zwierząt. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Media nie opisują dziś początków ich związku. Byłą i obecną żonę Strasburgera łączyła niespodziewana relacja
  2. Ryzykując swoje zdrowie walczą o pieniądze. Skandaliczny proceder w Biedronce
  3. Papież zmarł podczas stosunku z mężatką. Porażające szczegóły nieznanej szerzej historii
  4. Nic na wskazywało na najgorszy obrót spraw. Zmarł nagle w szpitalu, po wyjściu rodziny
  5. Wszedł do łazienki i prawie dostał zawału. W pralce zamknięte było jego dziecko, natychmiast rzucił się na ratunek

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News