Nie tylko Karol Strasburger, inni mężczyźni też późno decydują się na dzieci. "Dla nich potomstwo jest jak potwierdzenie statusu"

Nie tylko Karol Strasburger, inni mężczyźni też późno decydują się na dzieci. "Dla nich potomstwo jest jak potwierdzenie statusu"

Karol Strasburger został ojcem w wieku 72 lat. Jednak nie on jeden! Sporo mężczyzn decyduje się na posiadanie potomstwa w momencie, gdy spokojnie mogliby zostać dziadkami. Dlaczego tak się dzieje?

Karol Strasburger, któremu niedawno na świat przyszedł pierworodny syn, nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o zdecydowanie się na dziecko w podeszłym wieku. Dla wielu mężczyzn potomstwo to potwierdzenie ich wysokiego statusu. Jakie zalety i wady wiążą się z taką decyzją? Dlaczego mimo wieku chcą być ojcami i dlaczego takie ojcostwo budzi kontrowersje?

Karol Strasburger nie jest odosobnionym przypadkiem 

Jeszcze rok temu media huczały o Marku Kondracie, który został ojcem w wieku 67 lat. Miesiąc temu na świeczniku znalazł się także 65-letni Apoloniusz Tajner, którego niespełna 30-letnia żona urodziła synka. Po sześćdziesiątce na dziecko zdecydowali się między innymi: Mick Jagger, Rod Stewart, Luciano Pavarotti, Paul McCartney. Krążą plotki, że Charlie Chaplin w momencie narodzin ostatniego dziecka był tak stary, że nie mógł go podnieść. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dlaczego mężczyźni po sześćdziesiątce chcą być ojcami?

Przede wszystkim, pikanterii dodaje fakt, że matką dziecka zostaje znacznie młodsza kobieta. O wiele młodsza, atrakcyjna partnerka u boku starszego mężczyzny sprawia, że jego atrakcyjność również rośnie. Poza tym, warto zaznaczyć, że na dziecko w późnym wieku decydują się mężczyźni o wyższym statusie materialnym. Potomstwo w tym wieku to dla nich pewnego rodzaju potwierdzenie ich rangi. Z kolei młodym kobietom taki partner potrafi zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa, co sprzyja decyzji o zostaniu matką. 

- Może być to również przejaw przeżywania kryzysu wieku średniego. Część mężczyzn podchodzi do sprawy egoistycznie – chcą ukryć przed samym sobą, że mimo że metryka mówi co innego, to oni wciąż czują się atrakcyjnie i młodo. Wydaje im się, że w ten sposób uciekną przed starością - mówi dr Marta Majorczyk, psychoterapeutka. 

Dzisiaj grzeje: 1. Rodzice stracili 3 dzieci w tragicznym wypadku. Rok później stało się niemożliwe
2. Krzysztof Jackowski miał wizję dot. Bożego Narodzenia. Polacy nie będą zadowoleni, zapowiada "nieciekawy", mroczny czas

Dlaczego tego rodzaju ojcostwo budzi kontrowersje?

– W psychologii rozwojowej mówi się o „zmianie niepunktualnej", czyli decyzji podjętej zbyt późno, niemal wbrew naturalnemu cyklowi życia. Dotyczy to nie tylko późnego, ale też bardzo wczesnego rodzicielstwa. Przywykliśmy, że na dzieci powinny decydować się ludzie w okresie wczesnej dorosłości, czyli w wieku od 19 do 35 lat. W ostatnich latach granica wieku się podnosi, lecz wszystkie skrajne sytuacje wciąż wywołują duże emocje - tłumaczy dr Majorczyk. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Anita szykowała się do ślubu, ale wtedy pojawiła się porażająca diagnoza. Najgorsze były słowa lekarza, złamały jej serce
  2. Szykują się ważne zmiany, będzie limit na płacenie gotówką. Ustalono kwotę, której nie będzie można przekroczyć
  3. Córka wyjawiła ojcu największy sekret. W zemście strasznie ją zgwałcił
  4. Słowa, które Przybylska wypowiedziała do przyjaciółki przed śmiercią. Po latach ujawniono ich treść
  5. Ile można dorobić do emerytury od 1 grudnia 2019? Trzeba znać te kwoty, żeby nie stracić pieniędzy

Źródło: Newsweek

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News