Ś.p. Karol Modzelewski tak się nie nazywał. Mało kto znał jego prawdziwe imię i nazwisko

Ś.p. Karol Modzelewski tak się nie nazywał. Mało kto znał jego prawdziwe imię i nazwisko Źródło: screen youtube.com/Xiegarnia.pl

Karol Modzelewski jest prawdziwym ojcem-założycielem III RP. Jednak mało kto wie, że wszystkim znany opozycjonista z czasów PRL, miał zupełnie inne nazwisko.

Karol Modzelewski był wybitnym profesorem, którego metody nauczania i oddanie studentom sprawiły, że przyciągał do siebie całe tłumy. Jednak był on przede wszystkim działaczem w czasach PRL-u, który za swój światopogląd oraz działania trafił na długie lata w więzieniu. To jednak go nie złamało i dalej działał na rzecz naszego kraju, sprzeciwiając się partii, z której go wyrzucono. Jednak Modzelewski skrywał sekret, o którym dzisiaj mało kto pamięta.

Karol Modzelewski otrzymał inne imię i nazwisko

Modzelewski zaczął używać swojego imienia i nazwiska, jakie wszyscy znamy w momencie, kiedy jego matka związała się z jego przybranym ojcem, którym był Zygmunt Modzelewski. Biologiczny ojciec legendarnego polskiego opozycjonisty miał na nazwisko Budniewicz i został aresztowany niedługo po narodzinach syna.

Następnie aresztowano również dziadka młodego Karola Modzelewskiego, który wtedy jeszcze nazywał się Cyryl Budniewicz w okresie apogeum wielkiej czystki. Modzelewski pierwsze lata swojego życia spędził w Rosji, gdzie uczęszczał do rosyjskojęzycznej szkoły dla emigrantów politycznych w Gorki pod Moskwą.

Jego matka miała korzenie żydowskie i nazywała się Natalia Wilder. Była tłumaczką i literaturoznawczynią, absolwentką Instytutu Literackiego im. Maksyma Gorkiego w Moskwie. Matka Modzelewskiego dopiero dwa lata po narodzinach syna związała się z mężczyzną, po którym otrzymał nazwisko oraz nowe imię.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zygmunt Modzelewski był polskim działaczem komunistycznym, który od 1937 roku przybywał na emigracji we Francji. Do roku, w którym poznał matkę Karola Modzelewskiego, poddawany był represjom, a także był więziony w Związku Radzieckim. Natomiast rodzina Modzelewskich do Polski przeprowadziła się dopiero w 1945 roku.

Jest to zaledwie ułamek życiorysu Karola Modzelewskiego, który na zawsze zostanie zapamiętany jako wspaniały działacz i wybitny profesor. Jednak wiele osób nie ma pojęcia, o tym, skąd się wywodził Modzelewski i co tak naprawdę go ukształtowało już od dzieciństwa. Dlatego bez wątpienia warto, jest poznać jego historię, chociaż teraz, kiedy cały nasz kraj obiegła informacja o jego śmierci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ewa Wachowicz WKURZYŁA miliony Polek! Tych słów NIKT jej nie wybaczy
  2. Dramat Aleksandry Kwaśniewskiej! Po latach zdradziła bolesną tajemnicę o swoim ojcu i aborcji
  3. Brytyjskie tabloidy właśnie podały, że Meghan Markle urodzi już za kilka godzin!
  4. TVN podał przerażającą informację. Gigantyczny wzrost zachorowań na odrę, mowa o "stanie zagrożenia"
  5. Martyna Wojciechowska jest w drugiej ciąży?! "Plan jest coraz bliższy realizacji"
  6. IMGW pilnie ostrzega 10 województw! Jeśli jesteś na liście, lepiej nie wychodź z domu

 

źródło: Wikipedia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News