Karin Stanek
screen TVP kultura
Monika Majko - 31 Maja 2020

Karin Stanek była jedną z barwniejszych postaci PRL. Niestety, przykre zdarzenia zmieniły jej życie na zawsze, uciekła z Polski

Karin Stanek już jako nastolatka podbiła polskie estrady i stała się wielką gwiazdą PRL, jednak jej życie potoczyło się zupełnie inaczej, niż wszyscy przewidywali. Błyskotliwa kariera młodej artystki została zniszczona przez przykre wydarzenia, a wokalistka podjęła decyzję o opuszczeniu Polski.

Karin Stanek była ogromną gwiazdą w PRL i do dzisiaj uważana jest za jedną z królowych bigbeatu. Błyskotliwa kariera wokalistki została jednak zniszczona przez niezwykle przykre wydarzenia. Artystka podjęła ostateczną decyzję i opuściła Polskę na zawsze, jej fani byli zrozpaczeni.

Karin Stanek sama nauczyła się grać na gitarze, która później stała się jej znakiem rozpoznawczym

Karin Stanek od dziecka zmagała się z trudnościami. Zaczęła pracować w bardzo młodym wieku, by wspomóc swoich rodziców, którzy borykali się z bardzo trudną sytuacją materialną. Pochodziła z górniczej rodziny, opiekowała się rodzeństwem i zajmowała domem, by odciążyć swoją mamę. To właśnie ona zaraziła ją pasją do gry na gitarze, była dla niej wielkim autorytetem. Karin pierwszą gitarę dostała od zaprzyjaźnionego księdza i sama nauczyła się grać na instrumencie, który później stał się jej znakiem rozpoznawczym.

ŻonaŻona przyłapała męża na zdradzie w knajpie. Jej reakcja była bezbłędna, wszystko się nagrałoCzytaj dalej

Najpierw śpiewała w amatorskich zespołach młodzieżowych ze Śląska. Zadebiutowała w marcu 1962 roku piosenką "Jimmy Joe" , którą wygrała konkurs "Czerwono-Czarni szukają młodych talentów" i została wokalistką grupy. Wraz z zespołem wylansowała wiele przebojów, m.in. "Malowana lala", "Chłopiec z gitarą" czy "Autostop". Koncertowała nie tylko w Polsce, ale również za granicą, m.in. w ZSRR oraz Stanach Zjednoczonych. W wieku 19 lat stała się wielką gwiazdą PRL, a grono jej fanów z dnia na dzień rosło.

– Nigdy nie grała gwiazdy, zawsze pozostała skromną, sympatyczną dziewczyną z sąsiedztwa – powiedziała o Karin Stanek Anna Kryszkiewicz, autorka jej biografii oraz wieloletnia przyjaciółka i menadżerka.

Karin Stanek wyjechała z kraju w 1976 roku

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kobieta - przerażająca historiaUmierała bardzo długo, do samego końca towarzyszył jej nieziemski ból. Wszystko przez czynność, którą codziennie robią miliony kobietCzytaj dalej

Jednak wraz z rosnącą popularnością, w mediach zaczęły pojawiać się bardzo krzywdzące plotki o młodej artystce. Po występach w Opolu w 1971 i 1974 roku, wrogie ataki w prasie się nasiliły. Rozsiewano nieprawdziwe informacje m.in. że młoda wokalistka występuje zawsze w spodniach, bo ma tatuaże na nogach, które wiązały się z subkulturą więzienną oraz, że ma jedną nogę krótszą. Stanek bardzo się tego wstydziła.

– Pisano o niej wierutne kłamstwa, że została wygwizdana, że coraz gorzej śpiewa, że to koniec jej kariery. Niektórzy dawali jej cenne rady, aby zmieniła swój styl śpiewania, styl ubierania – mówiła Kryszkiewicz w rozmowie z TVP Info.

Dzisiaj grzeje:

1. Śmiali się z niego, gdy pojawił się na scenie. Kiedy zaczął swój występ, nie byli w stanie powstrzymać łez

2. Pogoda nas nie rozpieszcza, najzimniejszy maj od 29 lat. Synoptycy mają jeszcze gorsze wieści

W końcu przytłoczona gwiazda postanowiła opuścić Polskę i w 1976 roku wyjechała do Niemiec. Tam również nagrała kilka singli, jednak jej kariera nie rozwinęła się już tak spektakularnie, jak w ojczyźnie. Pomimo tego, Karin Stanek pozostała tam już do śmierci. Odeszła w 2011 roku, zmarła w szpitalu z powodu ciężkiego zapalenia płuc. Do Polski wracała kilkukrotnie na okazjonalne koncerty, które były wielkim świętem dla jej fanów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. W Polsce nadal stosuje się lek, który jest zabroniony w innych krajach. Lekarze twierdzą, że nie ma się czego bać
  2. Najnowsze informacje w sprawie zdrowia Piotra Rockiego. Nie jest dobrze, smutne doniesienia ze szpitala
  3. Uwaga, przygotujcie się na kontrolę. Kara może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych
  4. Media przemilczały całą sprawę. Nie żyje Bronisław Liberda
  5. Brzuch 16-latki nie przestawał rosnąć. Kiedy lekarze dowiedzieli się, co jest w środku, podjęli pilną decyzję
  6. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd

Michał Wiśniewski matka tragediaMama Wiśniewskiego przerwała milczenie. Wiele osób nie miało pojęcia o wielkiej tragediiCzytaj dalej

źródło: Plejada

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News