Kardynał Gulbinowicz pogrzeb
Piotr Molecki East News
Irmina Jach - 20 Listopada 2020

Decyzja zapadła już po śmierci Gulbinowicza. Władze nie miały wątpliwości, wszystko miało się zacząć tuż po 10:00

Kardynał Gulbinowicz zmarł w poniedziałek 16 listopada, przed południem, w wieku 97 lat, o czym poinformowała w mediach społecznościowych Konferencja Episkopatu Polski. Niegdyś ceniony duchowny odszedł w atmosferze głębokiej niesławy związanej z czynami, których miał dopuścić się przed trzema dekadami. Właśnie podjęto bezkompromisową decyzję w jego sprawie.

Kardynał Gulbinowicz, na mocy postanowienia Nuncjatury Apostolskiej, 6 listopada otrzymał zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich. Został również pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Ma to związek z oskarżeniami o molestowanie seksualne, krycie księży pedofilów oraz rzekomą współpracę z SB. Od wielu dni Polacy zastanawiali się, jak będzie wyglądał pogrzeb hierarchy. Nikt nie spodziewał się jednak tego, co zaplanowano w tym samym dniu.

Urzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złUrzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złCzytaj dalej

Kardynał Gulbinowicz zostanie pozbawiony ważnego tytułu

Dziś około 10:00 w kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu rozpoczęła się msza święta w intencji kardynała Gulbinowicza, na której - zgodnie z planem - zjawiła się najbliższa rodzina kontrowersyjnego hierarchy kościelnego. Wydarzeniu nieco podniosłości odbiera fakt, że w tym samym czasie radni Wrocławia odbierają duchownemu tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

- To jest po prostu nieeleganckie. Odebrać tytuł można kiedy indziej, choćby za miesiąc. Dziś nie trzeba tego robić - nie krył oburzenia Stanisław Huskowski, przyjaciel kapłana, który jako jeden z nielicznych bronił go, gdy padły oskarżenia o pedofilię.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Znajomy kardynała Gulbinowicza spędził miniony czwartek na dyskusji z radnymi. Prosił ich o zmianę terminu odebrania tytułu. Co ciekawe, jego zdanie popierali również niektórzy działacze Platformy i Nowoczesnej, którzy również woleliby poczekać z tym działaniem co najmniej miesiąc.

Ostatecznie jednak postanowiono pozostać przy planowanym terminie. Super Express donosi, że decyzja nie została podjęta ze względu na wątpliwą opinię społeczną o kardynale Gulbinowiczu. Radni zaznaczają, że w sprawie jego rzekomych przestępstw wciąż pojawia się wiele niejasności.

Wpływ na samorządowców wywierają jednak działacze ugrupowania Zieloni, które złożyło wniosek o odebranie duchownemu tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. Z wypowiedzi radnych można wywnioskować, że doszło do konfliktu na tej stopie.

- Jeśli wcześniej sami nie odbierzemy, to wtedy będziemy musieli rozpatrzyć wniosek Zielonych. No i co dalej? Jeśli go nie przyjmiemy, to wtedy zrobi się awantura i Zieloni nas zaatakują. Do tego nikt nie chce się zajmować ich wnioskiem, bo został on niegrzecznie napisany i uderza w radę miejską - mówią samorządowcy.

Dzisiaj grzeje:

  1. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia, niebezpieczeństwo jest ogromne. Dotyczy ponad 8 mln Polaków
  2. Świerzyński o 10 tysiącach pensji: ”Ja za takie pieniądze nie będę pracował”
  3. Nie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły Polskę

- Oczywiście, że odbieranie tytułu w tym samym czasie, co msza w intencji zmarłego, to sytuacja delikatnie rzecz ujmując niezręczna. Ale całą operację trzeba potraktować jak zrywanie plastra: zerwać i mieć to za sobą. Inna sprawa jest taka, że arcybiskup Józef Kupny wiedział kiedy jest sesja i mógł wyznaczyć nabożeństwo w innym terminie - dodają.

Super Express donosi, że pod kościołem, w którym odbywa się msza święta w intencji kardynała Gulbinowicza, zebrało się wielu wiernych, którzy chcą pożegnać duchownego. Policja pilnuje jednak tego, żeby nie mieli wstępu do kościoła. Można przypuszczać, że funkcjonariusze obawiają się demonstracji przeciwników hierarchy kościelnego.

Zobacz także:

  1. Profesor Lew-Starowicz w żałobie. Przeżywa ogromną stratę
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  4. Świerzyński najpierw miał dziecko z 16-latką, potem porwali mu syna. Młody chłopak mógł umrzeć
  5. Otworzyli testament Gulbinowicza. Niewiarygodne, co stanie się z częścią jego majątku
  6. Siostra Anastazja podała najlepszy przepis na sałatkę jarzynową. Tradycyjna, bez udziwnień, smak każdych świąt
  7. Jaruś z “Chłopaków do wzięcia” z ważnym przesłaniem do fanów. Nikt się nie spodziewał

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News