Kardynał Dziwisz zarzuty
Screen relacji na żywo facebook.com/Video-KOD
Irmina Jach - 22 Listopada 2020

Osoby w maskach i sztucznej krwi stawiły się pod mieszkaniem kard. Dziwisza. Nie odpuszczają, mają jeden cel

Kardynał Dziwisz znalazł się w centrum zainteresowania mediów po emisji reportażu Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" oraz specjalnego raportu opublikowanego przez Watykan, z którego wynika, że Jan Paweł II i jego sekretarz, Stanisław Dziwisz wiedzieli o sprawie kardynała Theodore'a McCarricka, zamieszanego w aferę pedofilską. Polacy nie kryją wzburzenia, pod domem duchownego doszło do kolejnej demonstracji.

Kardynał Dziwisz został oskarżony o tuszowanie pedofilii w kościele. Polacy i przedstawiciele innych narodów są wstrząśnięci głośnym raportem watykańskim, który powstał na zlecenie papieża Franciszka oraz dokumentem wyemitowanym przez TVN24. Postanowili dać wyraz swojemu niezadowoleniu.

Świerzyński skarżył się na swoją głodową emeryturę. Odpowiedź rzecznika ZUS powalaŚwierzyński skarżył się na swoją głodową emeryturę. Odpowiedź rzecznika ZUS powalaCzytaj dalej

Kardynał Dziwisz stał się bohaterem skandalu

W niedzielę 22 listopada na krakowskich ulicach odbędą się trzy manifestacje: w sprawie pedofilii w Kościele, ustawy antyaborcyjnej i członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Ogólnopolski Strajk Kobiet, w związku z ostatnimi ustaleniami zawartymi w raporcie watykańskim i premierą reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" zaplanowały demonstrację pod hasłem "Wierzymy ofiarom. Dziwisz nie". Rozpoczęła się ona o godzinie 12:00.

- Jesteśmy zawsze po stronie osób skrzywdzonych. Niepamięć hierarchów kościelnych, nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Pan kardynał Dziwisz zasłania się niepamięcią. Ofiary pamiętają. Całe życie. Pan Dziwisz nic nie wie, nic nie słyszał i nic nie widział. To powszechne zjawisko dla kościelnych "dostojników". Jeśli pan Dziwisz ma dziury w pamięci, My chętnie te dziury załatamy. Odwiedzimy pana Dziwisza. Przypuszczamy, że do nas nie zejdzie. Nie szkodzi. Głośno przytoczymy pewne fakty. Dla Dziwisza zapewne niewygodne. Prawda jest jedna - deklarują organizatorzy wydarzenia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Uczestnicy wydarzenia mają na sobie białe maski i ubrania ubrudzone sztuczną krwią. Wielu z nich przebrało się za dzieci, które były ofiarami księży pedofilów oraz kapłanów. Pojawiły się również transparenty z napisami: "Kościół winny, nie święty" oraz "Dziwisz wiedział pierwszy, Jan Paweł drugi".

To nie pierwsza demonstracja pod domem hierarchy kościelnego. We wtorek 10 września, przed siedzibą krakowskiej kurii przy ulicy Franciszkańskiej doszło do podobnych zdarzeń. Po kilku godzinach strajku w tym miejscu liczący setki uczestników tłum przeniósł się pod dom duchownego zlokalizowany przy pobliskiej ulicy Kanonicznej. Kardynał Dziwisz nie nawiązał kontaktu z protestującymi.

We reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy wskazujące na to, że kardynał Dziwisz uczestniczył w procederze tuszowania nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich. Polski duchowny miał być zamieszany w sprawę molestowania w Legionie Chrystusa oraz sprawę oskarżonego o pedofilię amerykańskiego kardynała, Theodore'a McCarricka.

Sam kardynał Dziwisz, który do tej pory milczał na temat zarzucanych mu czynów. Przed kilkoma dniami postanowił po raz pierwszy odnieść się do doniesień medialnych. Niestety, wykreowana przez niego narracja odbiega od tej, której oczekiwaliby Polacy.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Lekarz ujawnił, co wyrabia się w szpitalu na Narodowym, wstydzi się sam za siebie. "Wyszydzają nas", kuriozalne sytuacje
 3. Przed pójściem spać wrzuć do toalety ząbek czosnku. Efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania
 4. Rząd chce masowo przebadać mieszkańców kilku województw na obecność COVID-19. Minister zdrowia zdradził szczegóły

- Zarzuty mają charakter zniesławiający. Mają zniszczyć służbę, pełnioną przeze mnie z pełną pokorą świętemu papieżowi, Janowi Pawłowi II (...). Nigdy nie przyjąłem pieniędzy w zamian za udział w mszach świętych, nigdy - podkreślam, nigdy - nie dostałem pieniędzy, by ukrywać czyny czy fakty przeznaczone dla uwagi Ojca Świętego - napisał kardynał Dziwisz.

Zarzuty wobec siebie duchowny ocenił jako "tyleż skandaliczne, co bezpodstawne". Postanowił również zaapelować do mediów, by pełniły misję "w sposób roztropny i mądry, aby opinia publiczna nie była dalej zatruwana insynuacjami wyrządzającymi szkodę honorowi i szacunkowi dla prawdy faktów".

Kardynał Dziwisz

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
   1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
   2. Przyczyny i objawy niedoczynności tarczycy. Profilaktyka i leczenie
   3. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
   4. Matylda Damięcka przekazała najsmutniejszą wiadomość. Jego serce nie wytrzymało, kondolencje docierają z każdej strony
   5. Niezbędna pomoc, śmiertelna choroba postępuje. Andrzej Duda apeluje w imieniu rodziny mężczyzny
   6. 24-latka z Sosnowca zostawiła na ulicy 3-letniego synka, teraz się tłumaczy. Przerażające słowa, ręce opadają
   7. Placki ziemniaczane po rosyjsku skrywają obłędne nadzienie. Z łatwością je zrobisz, smakują jak ambrozja
   8. Dopuścił się serii podpaleń, od miesięcy pozostawał nieuchwytny. Teraz wpadł w ręce policji
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Gazeta Wyborcza/Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News