Były lider bośniackich Serbów, Radovan Karadżić, został skazany przez Trybunał ONZ do spraw byłej Jugosławii za brodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwa w Srebrenicy. Kara to 40 lat pozbawienia wolności.

Karadżić odpowiedział za zbrodnie wojenne podczas wojny w Bośni i Hercegowinie, w tym masakrę w Srebrenicy, gdzie zamordowano 7 tysięcy ludzi, jak również krwawe oblężenie Sarajewa. Trybunał orzekł, że siły bośniackich Serbów dopuściły się licznych zbrodni przeciwko muzułmanom i bośniackim Chorwatom.

Sam skazany przyznał, że wojna w Bośni i Hercegowinie była strasznym wydarzeniem, które potoczyło się inaczej, niż wyobrażał to sobie lider bośniackich Serbów. Przekonywał, że koszmar nie wynikł z działalności państwa, którym przewodził.

W wyniku krwawego konfliktu, zginęło 100 000 osób, a ponad 2 miliony zostało uchodźcami. Państwo było wtedy teatrem zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości, jak również ludobójstwa.

źródło: onet.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.