Zalegasz z książką w bibliotece? W maju nie musisz płacić kary za przetrzymanie

Zalegasz z książką w bibliotece? W maju nie musisz płacić kary za przetrzymanie Źródło: pixabay.com/ElasticComputeFarm

Kara biblioteczna - ile może wynosić? Warto w terminie zwracać książki do biblioteki, jeśli tego nie zrobicie, to spotkać was może niemiła niespodzianka i będziecie obciążeni karą pieniężną. Czy można jej w jakiś sposób uniknąć? W maju mamy taką możliwość. Zobacz, jak to działa.

Kara biblioteczna - według statystyk prawie 20% kart bibliotecznych należących do dzieci i nastolatków zostało zablokowanych z powodu kar za przetrzymanie wypożyczonych książek. Nieoddanie książki w terminie, doprowadzić może nawet do windykacji i zajęcia konta przez komornika.

 - Kiedyś zatrudnialiśmy firmy windykacyjne, ale to nie jest skuteczniejsza opcja. Windykator ściągał tylko karę, a nam zależy też na książkach. Zdarza się, że ludzie spłacają należność, ale książek nie oddają, bo wyjechali albo zapomnieli, gdzie je zapodziali. Każdy dzień zwłoki to 40 gr kary. Po dwóch tygodniach od terminu zwrotu książki wysyłamy do czytelnika upomnienie. A po kolejnych dwóch wezwanie z podpisem dyrektora - mówiła kierowniczka Działu Wypożyczalni Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy Koszykowej.

Kara biblioteczna - przedawnienie

Czytelnik, kiedy zakłada kartę, podpisuje umowę użyczenia oraz zapoznaje się z regulaminem, a tam zawarte jest zobowiązanie do jego przestrzegania i kary.

Jeśli już nałożona jest na was kara biblioteczna, to czytelnik może wnioskować o jej umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie płatności. Musi jednak napisać odpowiedni wniosek i złożyć go w bibliotece.

Nawet jeśli kara została już naliczona, warto oddać książki jak najszybciej. Spowoduje to zatrzymanie naliczania kary, jeśli nie to za każdy miesiąc zwłoki zobowiązanie na rzecz wypożyczalni będzie rosło. 

 - Przez lata wysyłaliśmy pisma, które na nikim nie robiły wrażenia. List z ponagleniem od windykatora przeciwnie - wyjaśniał bibliotekarz. 

Bibliotekom, którym przez okres co najmniej sześciu lat nie udało się wyegzekwować zwrotu książek i kary za ich przetrzymywanie, nie mają podstaw prawnych, by wszcząć windykację. Termin przedawnienia wynosi sześć lat i przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego.

Maj miesiącem bez kar w bibliotece

Jeśli masz w domu książki, których zapomniałeś zwrócić do biblioteki, to warto to zrobić właśnie w maju. Raz w roku, w ramach trwania Tygodnia Bibliotek w wielu punktach ogłaszana jest amnestia, czyli możliwość zwrotu książki bez ponoszenia żadnych kosztów.

W dniach od 8 do 15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek, który ma na celu promocję czytelnictwa wśród społeczeństwa. Podkreśla rolę czytania książek. W związku z tym biblioteki dają możliwość swoim użytkownikom zwrotu materiałów bibliotecznych bez żadnych konsekwencji. W majowej amnestii bierze udział wiele bibliotek, warto więc wykorzystać tę szansę i oddać zbyt długo przetrzymywane książki. Dla placówek to rozwiązanie ułatwiające odzyskanie przetrzymywanych bardzo długo zbiorów.

 - Nie zależy nam na karaniu czytelników - zapewniał jeden z bibliotekarzy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy jest dzień marihuany? Czy używka zostanie zalegalizowana?
  2. Dzień Czekolady 2019. Kiedy jest to święto w tym roku?
  3. Kiedy Światowy Dzień Książki 2019? Data i informacje
  4. Czy Światowy Dzień Książki dla Dzieci jest dziś? Odpowiedź jest zaskakująca
  5. Światowy Dzień Zdrowia 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News