Na kierowców nałożono nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują, zapłacą wysoką karę

Na kierowców nałożono nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują, zapłacą wysoką karę Źródło: Wikimedia Commons/Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

Kierowców, którzy nie dopilnują obowiązku, czeka wysoka kara. Zapłacić mogą nawet 1000 zł. To efekt bałaganu w systemach, który teraz ma być porządkowany poprzez kary finansowe.

Kara w wysokości 1000 zł to znaczna kwota niemal każdego. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie od 1 stycznia, kierowcy mają 30 dni na dopełnienie swojego obowiązku. W innym wypadku czekają ich wysokie grzywny.

Kierowcy będą musieli zapłacić, jeśli nie dopilnują obowiązku

Okazuje się, że teraz trzeba będzie zgłosić sprzedaż lub kupno auta w ciągu 30 dni od dnia dokonania transakcji. W przypadku aut z zagranicy termin był zależny od daty sprowadzenia auta do Polski. Przepis istniał już wcześniej, ale ze względu na brak ustalonej sankcji za niedopełnienie obowiązku, był uznawany za martwy. W skrajnych przypadkach policja mogła wystawić mandat jedynie za to, że dane z dowodu rejestracyjnego nie są zgodne ze stanem faktycznym. Teraz wprowadzono narzędzie przeznaczone do wymierzania kary kierowcom, którzy uchylą się od tego przepisu.

Kara ma wynieść od 200 do 1000 zł. To ile wyniesie, będzie zależało od urzędnika, który każdy przypadek ma rozpatrywać indywidualnie. Wysokość kary będzie adekwatna do tego, jak długo uchylano się od obowiązku i który raz zdarzyło się takie przewinienie.

Kara wydaje się być nieunikniona, ale są pewne prawne furtki

Wciąż jednak istnieje kilka niedomówień i luk prawnych. W Polsce, aby zarejestrować samochód, musi mieć on ważny przegląd techniczny. Ustawa reguluje jednak zgłoszenia, a nie przerejestrowania auta. Dlatego też w przypadku, w którym kupiliśmy np. auto powypadkowe i przez jakiś czas nie będzie ono mogło przejść przeglądu, aby uniknąć kary, możemy zgłosić w urzędzie nabycie pojazdu, uzasadniając, że nie może on być w tym momencie dopuszczony do ruchu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ponadto, prawo nie działa wstecz. Jak udało dowiedzieć się w urzędach, jeśli nabyliśmy auto przed 1 stycznia 2020, kara za nieprzerejestrowanie auta nas nie dotyczy. To dobra wiadomość dla właścicieli aut z historycznymi "czarnymi tablicami", którzy obawiali się, że ich pojazdy będą musiały zostać przerejestrowane na "białe".

Dzisiaj grzeje: 1. 35 dni płatnego urlopu i ekstra przerwa w pracy. Świetne wiadomości dla każdego pracownika
2. Udało się! 20-latek, który katował kota metalową pałką, w rękach policji

Nałożenie kar za nie zgłoszenie zakupu auta ma pomóc uporządkować bałagan w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Z 23 milionów zarejestrowanych w Polsce aut aż jedna czwarta z nich to prawdopodobnie "martwe dusze" czyli auta, które nie są używane, lub nawet nie istnieją (np. mogły zostać sprzedane za wschodnią granicę).

Najlepsze newsy dnia:

  1. ZUS będzie współpracował z komornikiem. Pomoże mu zająć pieniądze na koncie
  2. Senator milioner ŻĄDA od Karolaka małej fortuny. Aktor ma do spłaty dług
  3. Było 500 plus, teraz wprowadzane jest 500 minus? Tysiące Polaków mogą na tym stracić
  4. Witolda Pyrkosza kochały miliony. Zabiła go choroba, którą miało lub będzie mieć większość Polaków
  5. Kolejne kłopoty Tymoteusza Szydło. Jego decyzja doprowadziła do przykrych konsekwencji

Źródło: Biznesinfo

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News