Władze stolicy Portugalii, Lizbony wpadły na fantastyczny pomysł. Akcja, która właśnie ruszyła, ma na celu wspomożenie biednych przy jednoczesnym rozwiązaniu problemu marnotrawienia żywności. Co więcej, wszystko obędzie się bez jakiegokolwiek charakterystycznego dla państwa przymusu.

„Idź gdzie zostaje, zanieś gdzie brakuje” – to nazwa akcji, która ma zachęcać portugalskich wolontariuszy do zbierania przeterminowanej – ale ciągle zdatnej do spożycia – żywności z punktów takich jak sklepy i restauracje oraz przynoszenia jej do specjalnych punktów. Stamtąd będzie zanoszona potrzebującym.

Akcja funkcjonowała wcześniej na małą skalę pod patronatem fundacji Refood. Teraz, patronatem objął ją ratusz Lizbony, a w planach jest znaczne powiększenie jej zasięgu. W tym celu w jej promocję włączono znanych w Portugalii ludzi. Są wśród nich m.in. piosenkarka Ana Moura, a także piłkarz Eder, zdobywca zwycięskiej bramki dla Portugalii w lipcowym finale Euro 2016. Nie mogło także zabraknąć polityków. W akcję włączył się sam premier Portugalii, Antonio Costa oraz prezydent Marcelo Rebelo de Sousa.

źródło: strajk.eu

...

Zobacz również