Kanadyjski rząd zdecydował się na pełną legalizację marihuany. Proces przebiega etapowo, w czerwcu 2015 roku zostało dozwolone używanie konopi w celach medycznych, w roku 2017 używka będzie dostępna w sprzedaży dla wszystkich obywateli.

Minister zdrowia Kanady, Jane Philpott, podczas wystąpienia na forum ONZ w Nowym Jorku poinformowała zebranych, że jej kraj zdecydował się na pełną legalizację marihuany, która nastąpi w 2017 roku. Tematem sesji ONZ był problem narkomanii oraz użycia narkotyków na świecie.

„Wiosną 2017 wprowadzamy w życie prawo, które gwarantuje, że marihuana nie trafi do rąk dzieci i nie będzie przynosić zysków przestępcom” – cytuje Philpott kanał telewizyjny CBC. Według jej słów taka decyzja rzuca wyzwanie wielu krajom, w których kwestia marihuany wciąż jest tematem tabu, lub od lat pozostaje nieodpowiednio uregulowana prawnie. Kanadyjska minister uważa, że legalizacja tego narkotyku to najlepszy sposób, aby uchronić od styczności z nim dzieci oraz zwiększyć ogólny poziom bezpieczeństwa w kraju.

24 czerwca ubiegłego roku rada miejska miasta Vancouver dopuściła sprzedaż tzw. „medycznej marihuany”. Sklepy, po otrzymaniu od władz specjalnej licencji, mogą sprzedawać marihuanę osobom, które przedstawią odpowiednie zaświadczenie od lekarza. W lutym tego roku Sąd Federalny Kanady zniósł zakaz hodowli konopi w warunkach domowych. Przepis również tyczy się osób, które mogą zażywać narkotyk w celach medycznych.

Józef Gawron, źródło: tass.ru

Zobacz również