Kaloryfery Polaków już niedługo będą zimne? Ogromny problem w całym kraju

Kaloryfery Polaków już niedługo będą zimne? Ogromny problem w całym kraju Źródło: Unsplash/GRÆS Magazine

Kaloryfery to stały element większości polskich domów i mieszkań, jednak niedługo może pojawić się problem z dostarczeniem do domów ciepła. Raporty prezentowane przez niektóre ciepłownie wzbudzają niepokój. To ogólnopolski problem, ale w niektórych powiatach jest gorzej niż w innych.

Kaloryfery w całej Polsce mogą niedługo przestać grzać. To niepokoi zwłaszcza w obliczu nadchodzącej wielkimi krokami zimy. Problemy mają elektrociepłownie na terenie całego kraju. Chociaż jeszcze nie tak dawno temu chętnie wspierały lokalne inicjatywy społeczne i kulturowe, teraz muszą porządnie zaciskać pasa.

Kaloryfery przestaną grzać? 

Doskonałą ilustracją tego problemu wydaje się być elektrociepłownia w Chełmie w województwie lubelskim. Jeszcze w zeszłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej w Chełmie wsparło lokalny dom kultury i klub piłkarki kwotą 146 tys. złotych. Teraz jednak istnieje bardzo realna szansa, że wkrótce przestanie istnieć. Największym problemem elektrociepłowni są obecnie ceny pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- W ubiegłym roku spółka spodziewała się, że koszt uprawnień wyniesie 2 mln zł. Finalnie zapłaciła 7 mln zł - powiedział przewodniczący rady spółki na łamach "Dziennika Wschodniego".

Matematyka w tym przypadku nie jest skomplikowana: to ponad trzy razy więcej niż zakładała firma. Nic dziwnego, że ten koszt odbił się na jej funkcjonowaniu. W tym roku koszt emisji gazów cieplarnianych może wynieść nawet 10 mln złotych. Aby utrzymać spółkę, miasto Chełm powinno dołożyć około 80 mln złotych, ale tych pieniędzy po prostu nie ma.

Aż 88% systemów ciepłowniczych w Polsce jest nieefektywnych

Z ustaleń prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotra Woźnego, wynika, że większość systemów ciepłowniczych na terenie Polski nie spełnia podstawowych wymagań wydajności.

Dzisiaj grzeje: 1. Kobieta robiła swoją suknię ślubną 1000 godzin. Pan młody prawie zemdlał, gdy ją zobaczył
2. Dostała wylewu, kilka dni później już nie żyła. Bracia alkoholicy zrobili mu piekło, ale do akcji wkroczyła Katarzyna Dowbor

- Im bardziej zanurzymy się w Polskę powiatową, tym więcej mamy do czynienia z nieefektywnymi systemami ciepłowniczymi - powiedział Woźny w rozmowie z mediami. To bezpośrednio przekłada się na ceny ogrzewania, w związku z czym w dużych miastach mogą one paradoksalnie być niższe niż w mniejszych.

Oznacza to, że większość spółek w Polsce staje pod murem, który może być dla nich nie do przeskoczenia - albo się zmodernizują, albo pójdą "w odstawkę". Dla konsumentów z pewnością oznacza to kłopoty.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowy pomysł na emeryturę. Bez limitu lat nie dostaniesz ANI GROSZA
  2. 13. emerytury nie zostaną wypłacone? Przykre doniesienia
  3. Tomek odciął żonie piersi, nos i uszy. Niewyobrażalny koszmar, w którym życie straciło 5 osób
  4. Pan młody chciał zażartować z wybranki i powiedział "NIE". Nie mógł przewidzieć, jak tragicznie się to skończy
  5. Ich nowo narodzony syn zmarł. Po 4 dniach odebrali telefon, po którym ich życie już nigdy nie będzie takie samo

źródło: fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News