Cesarz Kaligula władał jednym z najpotężniejszych imperiów w dziejach ludzkości. Mimo tego, na kartach historii zapisał się jako nieobliczalny wariat, który kazał armii walczyć z morzem w ramach wypowiedzianej Posejdonowi wojny, a ulubionego konia mianował konsulem.

To właśnie ze względu na tę ostatnią decyzję, do Kaliguli porównuje się rządzącego Tajlandią Rama X. O Mahu Vajiralongkornie, bo tak nazywał się władca przed mianowaniem, można było powiedzieć wiele, ale z pewnością nie to, że nadawał się na króla.

Maha wziął ślub, jednak mimo tego udało mu się dorobić imponującej, choć trudnej do oszacowania liczby nieślubnych dzieci. Swoją żonę zdradzał niemal od początku i specjalnie się z tym nie krył. Poza tym jest znany ze swojej miłości do hazardu oraz alkoholu. Zasłynął również tym, że jedno ze swoich dzieci (tym razem z żoną – drugą) udało mu się porwać.

Ostatnia decyzja króla Rama X potwierdza, że powinien zająć się czymś zupełnie innym niż rządzeniem. Władca mianował bowiem swojego ulubionego pudla marszałkiem lotnictwa. Tajowie nie oburzyli się z tego powodu, gdyż jest to nielegalne. Nieoficjalnie poddaje się jednak w wątpliwość, czy pudel przeszedł wszystkie szkolenia umożliwiające latanie samolotem.

 

...

Zobacz również