Kaczyński zdecydował! Ci ministrowie wylatują z hukiem

Kaczyński zdecydował! Ci ministrowie wylatują z hukiem

Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim w poniedziałkowym "Gościu Wiadomości" zapowiadała się na niezbyt ciekawą i sztampową. Szef PiS zaskoczył jednak widzów, mimochodem ujawniając wiele interesujących informacji, będących zapowiedzią zmian na kluczowych stanowiskach w rządzie. 

Podczas wywiadu, który z prezesem PiS przeprowadzała Danuta Holecka, padło wiele stwierdzeń, których wszyscy się spodziewali. Przez większość rozmowy dziennikarka wspólnie z Kaczyńskim zachwalali dotychczasowe osiągnięcia rządu i kierunek, w którym pod wodzą PiS zmierza Polska. Kluczowe słowa z ust prezesa padły w odpowiedzi na pytanie o to, czego dotychczas nie udało się zrealizować rządzącym.

Dyskretne pożegnanie?

Kaczyński stwierdził, że przez dwa lata niestety nie udało się obniżyć opłat za autostrady, nadal za mało dzieje się w obszarze infrastruktury, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych działa zbyt powolnie i nie realizuje polityki rządu dostatecznie sprawnie. Eksperci uważają, że ta wypowiedź Kaczyńskiego zwiastuje zmiany na czele wspomnianych resortów - ze stanowiskami z hukiem pożegnają się ministrowie Andrzej Adamczyk oraz Witold Waszczykowski. Minister infrastruktury i budownictwa ma za sobą wprawdzie pracowity i całkiem udany okres, gdyż w ostatnich tygodniach otworzył wiele nowych inwestycji i był aktywny w mediach, jednak gwoździem do trumny polityka ma być zbytnia opieszałość w planowaniu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Sytuacja Witolda Waszczykowskiego wydaje się jeszcze gorsza, gdyż minister spraw zagranicznych został skrytykowany przez prezesa PiS nie po raz pierwszy. Co więcej, kością niezgody pomiędzy Waszczykowskim a Kaczyńskim ma być kwestia powstania Rady Służby Zagranicznej, czyli nowego organu przy MSZ. Rada miałaby współkształtować politykę zagraniczną oraz wpływać na decyzje kadrowe w resorcie. Waszczykowski wypowiedział się o niej bardzo krytycznie w liście do wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, co mogło zostać przez Kaczyńskiego za przejaw niesubordynacji. - Propozycja utworzenia Rady Służby Zagranicznej - mającej wpływ na kształtowanie strategii polityki zagranicznej i polityki kadrowej MSZ - jest wątpliwa przede wszystkim w zakresie zgodności z konstytucją - napisał Waszczykowski. Były premier na antenie TVP potwierdził także przypuszczenia komentatorów politycznych, którzy zapowiadali, że rekonstrukcja rządu zostanie przesunięta w czasie. Z sugestii Kaczyńskiego wynika, że do zmian najprawdopodobniej dojdzie w grudniu. Źródło: wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News