Kaczyński odniósł wielkie zwycięstwo w boju z opozycją? Niemieckie media zaczynają zmieniać front i przekonywać, że może zamiast krytykowania polskich władz, zacząć „dialog z polskimi władzami”. „A może on ma rację?” – pyta Die Welt. Niespotykane dotąd pozytywne opinie na temat polityki Kaczyńskiego wskazują na jego tymczasowe zwycięstwo w boju z opozycją. 

„Die Welt” jest flagowym tytułem koncernu Axel Springer na rynku prasy opiniotwórczej, który określa się jako „liberalno-kosmopolityczny”. W głośnym tekście przekonuje, że rząd PiS ma stabilną większość w parlamencie i pełne prawo do rządzenia. Zaznacza, że wielu Polaków, w tym autor listu otwartego do mediów, „chwali rząd za efektywną politykę prorodzinną, zwalczanie korupcji, uszczelnienie systemu podatkowego, ograniczenie drenażu polskiej gospodarki przez zagraniczny kapitał, jak i wyrównywanie szans na awans poprzez inną politykę socjalną„, a w przytoczonych argumentach „jest coś na rzeczy„.

Gazeta podkreśla również, że antyimigracyjna polityka polskiego rządu jest popierana nie tylko przez większość Polaków, Czechów i Węgrów, ale również „cieszy się rosnącą akceptacją w Niemczech„.

Czas przemawia na korzyść tego rodzaju polityki. Określanie odmowy przyjęcia uchodźców mianem ksenofobii czy nawet absurdalnym pojęciem rasizmu jest wygodne, ale bezużyteczne – przekonuje Die Welt.

Gazeta nie zgadza się również z opinią, że Jarosław Kaczyński nie ma żadnej koncepcji. Przekonuje wręcz, że to człowiek o żelaznej konsekwencji. Zachęca do dialogu niemieckich władz z PiS-em i przygotowaniu się na „dłuższą erę Kaczyńskiego”.

Zmiana tendencji w niemieckich mediach pokazuje, że Jarosław Kaczyński najprawdopodobniej wygrał batalię z opozycją, która do tej pory miała żelazne wsparcie ze strony czołowych zagranicznych mediów bombardujących polski rząd „za naruszanie prawa i odejście od demokracji„. Jednakże, skandale, które w ostatnich dniach nadszarpnęły jej pozycję oraz brak ustępstw ze strony rządu są zauważalne przez zagraniczne media, które zaczynają zmieniać front i powoli oswajają się z myślą, że Prawo i Sprawiedliwość przez dłuższy okres będzie rządzić Polską.

PiS nadal jest mocno krytykowany w zagranicznych, liberalnych mediach, ale zwrot w niemieckiej prasie pokazuje, że prasa za Odrą powoli przestaje wierzyć w rychły upadek rządów Prawa i Sprawiedliwości nad Wisłą. Niespotykane dotąd pozytywne opinie na temat polityki Kaczyńskiego wskazują na jego tymczasowe zwycięstwo.

Redaktor naczelny Pikio.pl, Albert Wójcik

Cytaty przetłumaczone przez Bartosza Dudka.

 

...

Zobacz również