Kaczyński w euforii. Pierwszy transfer z PO do obozu władzy, "Za nim pójdą inni"

Kaczyński w euforii. Pierwszy transfer z PO do obozu władzy, "Za nim pójdą inni"

Transfery polityczne wzbudzają wiele emocji. Tym więcej, gdy dochodzi do nich między największymi politycznymi wrogami. A tak jest w tym przypadku. Szykuje się bowiem pierwszy transfer z Platformy Obywatelskiej do obozu władzy. Pierwszy i najpewniej nie ostatni.

W Warszawie odbył się niedawno kongres założycielski nowego ugrupowania politycznego. Swoim nazwiskiem firmuje je Jarosław Gowin, wicepremier w rządzie Beaty Szydło. Nowe ugrupowanie nosi nazwę "Porozumienie" i z założenia pozostaje w koalicji ze Zjednoczoną Prawicą. To ugrupowanie, chociaż formalnie osobne od PiS, jest jednoznacznie kojarzone z partią rządzącą. Mimo to wsparcia udzielili mu liczni politycy i eksperci kojarzeni z dotychczasową opozycją.

Z PO do Zjednoczonej Prawicy

Wśród nich znalazł się obecny burmistrz Olsztynka Artur Wrochna. Polityk ten, pomimo swojej przynależności do Platformy Obywatelskiej, już od pewnego czasu stara się działać na własną rękę. Burmistrzem miasta także został, startując z własnego lokalnego komitetu. Wprawdzie nie należy jeszcze do ugrupowania Gowina, jednak udzielił mu poparcia. - Formalnie jestem jeszcze członkiem PO. W najbliższych dniach złożę rezygnację, co jest konsekwencją mojego zbliżenia do nowej inicjatywy premiera Gowina. Natomiast decyzję o ewentualnym przystąpieniu do Porozumienia podejmę w niedługim czasie - zadeklarował Wrochna.

"Wędrówka ludów" do partii rządzącej

Prócz Wrochny poparcie dla nowego prawicowego ugrupowania wyraził także inny człowiek kojarzony z PO. To socjolog z Olsztyna, Marek Sokołowski, w przeszłości z ramienia tej partii członek rady programowej lokalnego oddziału TVP. Wielu działaczy, ekspertów i polityków dawniej i obecnie związanych z PO jest zainteresowanych przejściem do nowego ugrupowania Jarosława Gowina. Przyczyny tego kroku wyjaśnia szef warmińsko-mazurskich struktur ugrupowania, Michał Wypij. - Jest czymś naturalnym, że osoby, które były w PO od samego początku, są teraz już w innej Platformie niż ta zakładana przez Macieja Płażyńskiego. Dlatego może być im bardzo blisko do naszego środowiska - stwierdził Wypij. Obóz władzy wzmacnia się coraz bardziej. Poszukiwani są chętni do zapisywania się do "Porozumienia", ale także do PiS czy innych ugrupowań wchodzących w skład tzw. Zjednoczonej Prawicy. Niedawno media informowały o szykowanym transferze czterech posłów PO do PiS w zamian za stanowiska w rządzie. Transfer podobno już jest pewny, co będzie kolejnym wzmocnieniem PiS-u. Źródło: tvp.info
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News