W mediach głośno było na temat ewentualnego kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Jarosław Kaczyński uciął jednak spekulacje i zapowiedział, że żadnych ustępstw nie będzie, zaś decyzja Trybunału jest prywatnym stanowiskiem grupy osób. 

Kaczyński przekonywał, że PiS weźmie pod uwagę zalecenia Komisji Weneckiej, ale „tylko w zakresie, który jest zgodny z prawem”. Uważa, że władza nie może opublikować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ jest to jedynie prywatne stanowisko pewnej części sędziów. Zapowiedział, że nie będzie żadnych ustępstw, ale Sejm powoła ekspercką komisję. Innego zdania jest Komisja Wenecka, która uznała, że orzeczenie powinno zostać opublikowane.

– Nie można w ogóle mówić o tym, że jest jakieś orzeczenie. Nie można niczego publikować. Jest stanowisko w gruncie rzeczy prywatne pewnej grupy osób, które pełnią funkcje sędziów Trybunału Konstytucyjnego – twierdził Kaczyński w TVP.

– Jestem przekonany, że można by ten kryzys rozwiązać szybko, gdyby wiedziała też co w tej sprawie zrobić opozycja, ale wszystko wskazuje na to, że opozycja po prostu chce zaostrzać kryzys, chce politycznej konfrontacji – dodał.

Działania PiS nie podobają się Komisji Weneckiej, która uważa, że osłabienie efektywności Trybunału podważa demokrację, prawa człowieka oraz rządy prawa.

źródło: Polskie Radio

Zobacz również