W Senacie RP odbywa się obecnie 64. posiedzenie IX kadencji tego organu. Senatorowie dyskutują na nim nad nowym kształtem ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, której projekt został przyjęty przez Sejm. Nie wszystko idzie jednak tak, jakby chciał tego Jarosław Kaczyński. 

Na dzisiejszym posiedzeniu już od kilku godzin nie ucicha dyskusja na temat nowej ordynacji wyborczej, która zdaniem opozycji da przewagę jedynie Prawi i Sprawiedliwości. Zdaniem polityków przeciwnych obecnym władzom, Jarosław Kaczyński i jego ekipa ewidentnie próbują ustawić prawo pod siebie tak, by w maju przyszłego roku wygrać po raz pierwszy wybory do unijnego „sejmu”.

Nie wszystko jednak idzie tak dobrze, jak w przypadku poprzednich kontrowersyjnych ustaw. Wszystko za sprawą Bura Legislacyjnego Kancelarii Senatu RP.

Kaczyński jest przerażony

Jak poinformowali pracownicy ciała doradczego wyższej izby polskiego parlamentu, nowa ordynacja jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej w tym zakresie. Chodzi mianowicie o próg wyborczy, który ustanawia.

– Boimy się o to, czy nowy kodeks wyborczy do Europarlamentu nie narusza prawa UE. Podobnie jest z opinią do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Posługujemy się argumentami prawnymi. To się mieści w ramach naszych kompetencji, bo musimy na takie zagrożenia zwracać uwagę – powiedział szef Biura Roman Kapeliński.

Jak się okazuje po zmianach próg wyborczy dla startujących w wyścigu do Brukseli, wyniósłby aż 16,5 proc. To dużo więcej niż obowiązujące w Polsce 5 proc. które jest swoją drogą unijnym maksimum.

– Zaproponowany w opiniowanej ustawie podział na okręgi wyborcze, spowoduje, że Polska będzie jedynym w Unii krajem, w którym efektywny próg wyborczy przekracza i to ponad 3-krotnie unijne maksimum 5 proc. W Polsce efektywny próg wyborczy będzie wynosił 16,5 proc. Tyle głosów w skali kraju będzie musiał otrzymać komitet wyborczy, żeby uzyskać mandat – dodaje Kapeliński.

Dlaczego Tuskowi ulżyło po śmierci ojca? Rodzinne sekrety polityków [ZDJĘCIA]

Komunistyczna gwiazda? Internauci OSTRO o Gersdorf i jej obrońcach! [MEMY]

źródło: natemat.pl