Jarosław Kaczyński, podczas konferencji z okazji Dnia Flagi, oświadczył, że jego formacja rozpocznie prace nad nową Konstytucją już w przyszłym roku. Nie wykluczone jest również ogólnonarodowe referendum w tej sprawie. 

Lider obozu rządzącego oświadczył sympatykom swojej partii, którzy uczestniczyli w konferencji i koncercie z okazji Dnia Flagi, że w przyszłym roku Prawo i Sprawiedliwość rozpocznie prace nad nową Konstytucją.

 – W przyszłym roku będzie 20 lat od uchwalenia konstytucji 1997 roku. Czy to nie dobry moment do podjęcia pracy nad nową ustawą zasadniczą? Sądzę, że to dobry moment. […] Wiem, że w tej kadencji pewnie się konstytucyjnej większości nie uzyska, ale jest kadencja następna – powiedział Kaczyński.

Według prezesa PiS aktualna Konstytucja prowadzi do nierówności społecznych i braku praworządności na co dowodem jest ostatnie 27 lat.

Jak również ujawnił Kaczyński, w sprawie uchwalenia nowej Konstytucji nie wyklucza on ogólnonarodowego referendum, które jednak nie będzie rozstrzygające. Pracami nad nową Konstytucją i jej uchwaleniem zajmie się przede wszystkim Prawo i Sprawiedliwość oraz Sejm.

 – Niewykluczone jest także referendum. Ono nie będzie rozstrzygające, my nie będziemy próbowali, jak to się kiedyś zdarzyło z konstytucją Solidarności, narzucić innego, pozakonstytucyjnego sposobu uchwalania konstytucji. My prawa i konstytucji przestrzegamy. Konstytucja nowa musi być uchwalona zgodnie z tymi regułami, które są ustalone w obecnej konstytucji – oświadczył Kaczyński.

Aktualna Konstytucja RP została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe i zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku. W ostatnich miesiącach formacją, która najgłośniej domagała się jej zmiany był Kukiz’15 i to pewnie w nim obóz rządzący upatruje w tej kwestii „sojusznika”.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: wp

Zobacz również

...