Najważniejsi politycy europejscy i polscy komentują wyniki głosowania referendum w Wielkiej Brytanii, której obywatele zdecydowali, że czas odejść ze wspólnoty. Jak przekonuje Jarosław Kaczyński, Brexit to znak, że UE potrzebuje reform i nowego traktatu. 

ZOBACZ TAKŻE – Tusk o Brexicie: Nie czas na histerię

Jak przekonywał na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, przyczyną pogłębiającego się kryzysu w Unii Europejskiej nie jest samo wyjście z niej Wielkiej Brytanii, ale postawa tych państw, które nie chcą niczego zmieniać. A Unia Europejska – jak przekonuje lider obozu władzy – potrzebuje zostać poddana poważnym reformom.

 – Brexit jest oczywiście wydarzeniem bardzo niedobrym. Chcę mocno podkreślić, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, niezależnie od wyniku głosowania w Wielkiej Brytanii. Ale to co się stało może być podstawą dla podejmowania bardzo różnych decyzji. Może być podstawą do przyjmowania różnych postaw, jedna z nich mówi „nic nie zmieniać i idziemy dalej”. I to jest postawa w moim przekonaniu przyczyniająca się do pogłębienia kryzysu i być może nowych aktów takiego typu jak Brexit – powiedział na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.

ZOBACZ TAKŻE – Brexit rozerwie Unię? Oto kolejne państwa, które przygotowują się do referendum

Jak jednak przekonuje lider obozu władzy, można przyjąć inną postawę, która uratuje europejską wspólnotę.

 – Można przyjąć taką postawę, która sformułuje pozytywną odpowiedź tzn. dokonać reformy Unii. I to takiej reformy, która będzie także ofertą dla Wielkiej Brytanii.  Po pierwsze potrzebne jest radykalne doprecyzowanie przepisów Unii […] Konkluzja jest oczywista, potrzebny jest nowy traktat europejski – oświadczył Kaczyński.

https://www.youtube.com/watch?v=TQNXAwc4yec

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:


bh, źródło: rzeczpospolita

...

Zobacz również