Kaczyński o Polsce w Unii Europejskiej: "Kto nas atakuje, nie wygra"

Kaczyński o Polsce w Unii Europejskiej: "Kto nas atakuje, nie wygra"

Kaczyński udzielił wywiadu dziennikarzom kilku europejskich gazet, m.in. dla La Republica. Prezes PiS ostro krytykował w swoich słowach Unię Europejską i jej "brutalny język", który stosuje wobec Polski.

Były premier w wywiadzie zaznaczył, że ważna dla niego jest Polska narodowa i "umocnienie patriotyzmu i tożsamości narodowej" w społeczeństwie. Jego zdaniem na drodze do utworzenia takiej Polski stoi jednak Unia Europejska, która używa wobec naszego kraju "brutalnego języka". Kaczyński oświadczył jednak, że z Polską nikt nie wygra.

 - Kto nas atakuje, nie wygra. Polska pozostanie Polską - podkreślił prezes partii rządzącej.

Polityk krytykował też poprawność polityczną, która jego zdaniem, jest ogranicznikiem dla "debaty, religii i decyzji". To w efekcie ma prowadzić do "likwidowania demokracji".

 - Poprawność ogranicza wolność słowa, religii, debaty, decyzji. Jesteśmy świadkami likwidacji demokracji ze strony grup nacisku. Sprzeciwiamy się temu, w Polsce i w Europie - skomentował Kaczyński.

Przekonywał też, że wszystkie państwa Europy powinny wrócić do koncepcji państw narodowych. Zdaniem lidera PiS, ta koncepcja gwarantuje ochronę "demokracji, wolności i kultury". Zaznaczył też, że jeżeli Unia Europejska nie przeprowadzi odpowiednich reform, wkrótce czeka ją upadek.

 - Należy powrócić do koncepcji państwa narodowego jako jedynej instytucji zdolnej zagwarantować demokrację i wolność, wielką różnorodność i żywotność kultur - ocenił Kaczyński.

Dziennikarze pytali też lidera Prawa i Sprawiedliwości o jego wizję polskiej gospodarki. Kaczyński stwierdził, że jego partia "nie jest zwolennikiem interwencjonizmu". Podkreślił jednak, że "część kapitału musi pozostać w rękach państwa".

 - Nie jesteśmy zwolennikami interwencjonizmu państwowego, ale część gospodarki powinna zostać w rękach państwa. Chcemy więcej polskiego kapitału w gospodarce i bankach, już podjęliśmy kroki - mówił prezes PiS.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: rmf24.pl pt Następny artykuł