W ogólnej retoryce obecnego obozu władzy można wyraźnie zauważyć zarzuty wobec opozycji, która – jak przekonują politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele – nie chce uszanować woli Polaków w ostatnich wyborach i podburza społeczeństwo przeciwko demokratycznie wybranej władzy. Problem jednak w tym, że Prawo i Sprawiedliwość zachowywało się identycznie gdy przegrywało starcia o władze w latach ubiegłych.

W rozmowie w Polskim Radiu lider obecnego obozu władzy, Jarosław Kaczyński przekonywał, że jego formacja i środowiska skupione wokół niej zawsze szanowały wyniki wyborów i je uznawały. Tego samego – jak zarzuca Kaczyński – nie potrafi zrobić dzisiejsza opozycja, która podburza społeczeństwo i donosi na Polskę za granicę.

 – Myśmy po prostu uznawali, że jest wynik, który nam się bardzo nie podoba, ale mimo wszystko to akceptujemy – powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie w Polskim Radiu.

To jednak nie jest do końca prawdą, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość z Jarosławem Kaczyńskim wielokrotnie po swoich przegranych czy to w wyborach parlamentarnych, samorządowych czy prezydenckich starali się przekonać społeczeństwo, że wybory zostały sfałszowane, co delegitymizuje wybrane wtedy władze.

 – Ja wiem, że was to boli, ale sfałszowaliście wybory. Nawet, jeżeli by ktoś nie chciał w to uwierzyć, z różnych względów, to i tak ilość głosów nieważnych, a także to ogromne zamieszanie, które powstało w trakcie liczenia głosów, delegitymizuje te władze – mówił w Sejmie Jarosław Kaczyński jeszcze w listopadzie 2014 roku, gdy jego formacja starała się o to, by skrócić kadencję samorządów oraz by w sprawie wyborów w Polsce zainterweniował Parlament Europejski.

Jarosław Kaczyński broni się od tego zarzutu, twierdząc że jego formacja w przeciwieństwie do dzisiejszej opozycji nie organizowała demonstracji, co również znacznie odbiega od rzeczywistości jaka miała miejsce w przeszłości.

bh

...

Zobacz również