Projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji został głosami obozu władzy oraz części opozycji skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych. Cała sprawa wywołała tak ogromne kontrowersje, że prezes Jarosław Kaczyński postanowił interweniować. Nakazał swojej formacji stworzenie kolejnego projektu, bardziej liberalnego. 

Złożony w Sejmie przez fundacje pro-life projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji i karzący więzieniem kobiety, które dopuszczą się zabiegu przerywania ciąży wywołał ogromne kontrowersje w społeczeństwie. Różnego rodzaju manifestacje i protesty są na porządku dziennym a na 3 października zapowiadany jest ogólnopolski strajk kobiet.

Sprawa jest na tyle poważna, że postanowił interweniować sam prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, który nakazał swojej formacji stworzenie nowego projektu ustawy antyaborcyjnej. Ma on być liberalniejszy od tego złożonego przez środowiska pro-life.

Jak dowiedziały się media, projekt który nakazał stworzyć Kaczyński będzie dopuszczał aborcję w dwóch przypadkach tj. w przypadku zagrożenia życia matki oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Zakazane będzie przerywanie ciąży w przypadkach gdy płód będzie poważnie uszkodzony lub będzie wiadomo, że urodzi się chore dziecko. Na razie nie ma również informacji o karach więzienia za nielegalne przerywanie ciąży.

Jesteśmy na etapie prac nad przedstawieniem propozycji rozwiązań mniej restrykcyjnych, niż projekt obywatelski – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Projektem mają się ponadto zająć senatorowie obozu władzy, ponieważ wizerunkowo posłowie Prawa i Sprawiedliwości się skompromitowali głosując za dalszymi pracami nad ustawą całkowicie zakazującą aborcji.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh, źródło: polsat news

...

Zobacz również