Kaczyński: Europa musi być supermocarstwem. Popieramy konfederację państw

Kaczyński: Europa musi być supermocarstwem. Popieramy konfederację państw

Lider obozu władzy Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że Unia Europejska jeśli chce przetrwać to powinna stać się supermocarstwem. W podobnym tonie wypowiadają się przywódcy UE, a także politycy Niemiec i Francji, którzy przygotowali projekt stworzenia superpaństwa w miejsce wspólnoty europejskiej. 

Jak wcześniej pisaliśmy, Francja i Niemcy chcą utworzenia w miejsce Unii Europejskiej superpaństwa europejskiego. Głowne założenia niemiecko-francuskiego projektu to przede wszystkim wspólna armia, wspólne służby specjalne, wspólna waluta, wspólny kodeks karny i system podatkowy. Więcej o tym projekcie można przeczytać tutaj.

W podobnym tonie wypowiedział się lider aktualnie rządzącego obozu, Jarosław Kaczyński. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdza, że Europa jeśli chce przetrwać to musi przejść poważne reformy i przeistoczyć się w supermocarstwo - konfederację państw narodowych.

 - Nie ukrywam, wiem, że szanse na realizację takiego projektu nie są wielkie. Ale tak powinno być. Europa powinna być supermocarstwem, a państwa narodowe powinny mieć więcej suwerenności wewnętrznej, która dziś jest bardzo ograniczona. Oczywiście to bardziej dotyczy nowych państw członkowskich. My mamy cały szereg problemów związanych z byciem nowym, a też gospodarczo słabszym członkiem UE. To też musi zostać zmienione - powiedział Kaczyński.

W tym ma pomóc nowy traktat regulujący funkcjonowanie wspólnoty, który sprecyzuje jej kompetencje.

 - Przy użyciu zasady pomocniczości, trzeba określić zadania. To, co ma charakter europejski - należy do Unii; tym, co może być załatwione na poziomie państw narodowych - zajmuje się państwo, a Unia nie wtrąca się w to. Co zaś mogą zrobić samorządy, robią samorządy, i Unia również tu nie może ingerować - mówi Kaczyński.

Według prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Unia Europejska powinna mieć również wspólnego prezydenta, który miałby realny wpływ m.in. na politykę międzynarodową.

 - Taki prezydent powinien mieć ściśle określone, ale jednak mocne uprawnienia, na przykład prowadzić politykę zagraniczną UE wobec tych wielkich podmiotów jak Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, oczywiście przy zachowaniu polityki zagranicznej poszczególnych krajów - powiedział w rozmowie z "RZ" lider PiS.

Kaczyński opowiada się również za stworzeniem wspólnej armii europejskiej, którą dysponowałby właśnie prezydent Europy.

 - Uważam też, że należy dążyć do tego, by Unia Europejska stała się realnym podmiotem polityki międzynarodowej również w sferze militarnej - zresztą proponowaliśmy to już dziesięć lat temu. Nie chodzi o to, by być przeciw NATO, lecz razem z NATO - powiedział Kaczyński.

Jak jednak zaznacza lider obozu władzy, nowy traktat należy opracować bez pośpiechu, by uniknąć takiego wyniku jak w przypadku traktatu lizbońskiego, który w niedługim czasie zaczął być solą w oku niektórych państw wspólnoty.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: rzeczpospolita
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News