Kaczyński dokonał rzeczy, która nie stała się od 1491 roku

Kaczyński dokonał rzeczy, która nie stała się od 1491 roku Źródło: źródło: flickr.com

Paradoksalnie, przegrana rządu Prawa i Sprawiedliwości w Brukseli dobrze zrobiła reszcie unijnej wspólnoty. Chociaż Polska była jedynym krajem, który wyłamał się z grupy 28 państw członkowskich, udał się zjednoczyć 27 przywódców po drugiej stronie. Politycznemu wodzowi, jakim bez wątpienia jest Jarosław Kaczyński, udało się zjednoczyć skłóconą Europę.

O tym, że Unia Europejska znajduje się w kiepskiej sytuacji, nie trzeba nikomu przypominać. Kryzys gospodarczy, migracyjny, Brexit, wzmagające się antyunijne nastroje - wszystko to targa Europą niczym burza. W tak trudnej sytuacji społeczno-politycznej nie sposób o zjednoczenie. A jednak.

Polski konflikt przeniesiony na unijne salony doprowadził do zogniskowania się dwóch środowisk - tego za Tuskiem i tego przeciw niemu. Kaczyńskiemu udało się zjednoczyć razem 27 państw Europy, poróżnionych i rozrywanych niepokojami. Co więcej, polskim politykom udało się też to, czego nie było od 1491 roku. Wtedy to spór między Janem Olbrachtem i Władysławem Jagiellończykiem wywołał antypolską koalicję Węgrów, Czechów i Słowaków.

Tak samo stało się podczas szczytu UE, kiedy to trzy pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej postawiły się przeciw Polsce. Wśród nich był też Viktor Orban, który w Polsce cieszył się jak dotąd tytułem największego zagranicznego sojusznika rządu PiS. Fiaskiem okazała się także misja dyplomatyczna Witolda Waszczykowskiego w UK. Ten miał zjednać sobie głos brytyjskiej premier, Theresy May, która chciała poparcia Polski przy Brexicie.

Reelekcja Tuska przy sprzeciwie całej Grupy Wyszehradzkiej i Londynu byłaby o wiele trudniejsza. Nic jednak z tego nie wyszło, a sprawy potoczyły się całkiem na odwrót. Zamiast zjednać sobie sojuszników, PiS zebrał całą Europę razem przeciw Polsce.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News