Kaczyński: To my jesteśmy panami. Waszą psychikę trzeba badać

Kaczyński: To my jesteśmy panami. Waszą psychikę trzeba badać Źródło: źródło: howstuffworks.com, flickr.com

Podczas ostatniej debaty sejmowej Jarosław Kaczyński nie szczędził ostrych słów pod adresem opozycyjnej Platformy Obywatelskiej. Lider PiS wypominał Grzegorzowi Schetynie zachowanie jego partii w latach 2007-2015. Nie obyło się bez kontrowersji.

Kaczyński zaczął swoje przemówienie od ataku w stronę obecnego szefa PO, Grzegorza Schetyny. Odniósł się do jego słów i stwierdził, że gdyby zmienić nazwiska i nazwę partii, mógłby teraz to samo powiedzieć pod adresem opozycji.

 - Chciałbym marszałkowi Schetynie serdecznie podziękować. On znakomicie scharakteryzował 8 lat rządów Platformy w Sejmie. To była niezwykle celna charakterystyka tego całkowitego odrzucania praw opozycji, mówienia, że opozycja musi być anihilowana, przypominania ciągle: "wygrajcie wybory". No to wygraliśmy. Serdeczna wdzięczność, panie marszałku. Niewielkie zmiany w pana przemówieniu i też mógłbym je wygłosić - stwierdził Kaczyński.

Prezes PiS nie zamierzał jednak poprzestać tylko na tych słowach. Kaczyński gromił Platformę dalej. W słowach skierowanych do Schetyny wytknął jego partii "fałszywą świadomość". Stwierdził też, że takie rzeczy "warto zbadać z punktu widzenia psychologii".

  - Przypuszczam, nie jestem pewien, że pan być może wierzy w to, co mówi. I to rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno. Była to definicja, jedna z wielu ideologii, fałszywa świadomość. Ta grupa, którą pan reprezentuje, do której pan należy, taką świadomość ma. (...) Jeżeli mogę o coś apelować, to żebyście próbowali się z tej fałszywej świadomości wyleczyć. To coś, co warto by zbadać z punktu widzenia co najmniej psychologii -  mówił dalej lider partii rządzącej.

Kaczyński zastrzegł też, że 16. grudnia, kiedy zaczęła się blokada sejmowej mównicy, a PO dała popis swojej "fałszywej świadomości", były przesłanki do użycia siły. Prezes PiS podkreślił jednak, że ta w sporach politycznych dotąd nie została użyta i nie zostanie. Wtedy ktoś z sali rzucił "znaleźli się, wielcy panowie!". Prezes PiS odparł ironicznie - "tak, jesteśmy panami".

 - Nie użyjemy jej. Tak, jesteśmy ludzkimi panami, bo jesteśmy panami, w przeciwieństwie do niektórych - oświadczył.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News