Jarosław Kaczyński wypowiedział bardzo kontrowersyjne słowa, które spowodowały, że temat aborcji znów powrócił. Lider Prawa i Sprawiedliwości tym samym znów zasugerował, że kompromis aborcyjny zostanie zmieniony.

– W dalszym ciągu jest sprawa prawnych rozwiązań odnoszących się, na różnym poziomie, być może nawet w ramach obecnej ustawy, do aborcji ze względu na stan płodu, a w szczególności ze względu na zespół Downa. Legalnych aborcji jest teraz rocznie około tysiąca, z tego ogromna część spowodowana jest zespołem Downa. Mamy nadzieję, że niedługo już tego nie będzie, taki jest nasz cel. Trzeba to jednak odpowiednio przygotować, trzeba także przekonać społeczeństwo, w szczególności kobiety i będziemy to robić – mówił Kaczyński w rozmowie z PAP.

Kaczyński wykluczył rozwiązania z ustawy Ordo Iuris, ponieważ powiedział, że są one sprzeczne z jego sumieniem. Jednakże, przekonuje, iż będzie dążył do tego by aborcji w Polsce było mniej.

– Ale będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię. Chcemy, aby było to możliwe ze względu na realną pomoc, która będzie udzielana także ze środków publicznych. Oczywiście mowa tylko o tych przypadkach trudnych ciąż, gdy nie ma zagrożenia życia i zdrowia matki – dodał.

Kaczyński zapowiedział też, że w przypadku ciąż z gwałtu będzie stosowana perswazja, ale bez presji. Instytucje będą przekonywały kobiety, by nie rezygnowały z porodu.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

Zobacz również