Kaczyński zbudował sobie sektę? "Wykreował własną rzeczywistość"

Kaczyński zbudował sobie sektę? "Wykreował własną rzeczywistość" Źródło: Wikimedia Commons/Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

Kaczyński jest postacią, która osiągnęła w ostatnim czasie w Polsce spektakularny sukces. Opozycja zastanawia się jak do tego doszło i głowi się w jaki sposób prezesowi PiS udało się znaleźć tak wielu zwolenników. Pojawiają się nawet określenia mówiące o zbudowaniu sekty. Oto analiza działalności Jarosława Kaczyńskiego pod tym kątem.

Kaczyński to postać wzbudzająca w Polsce skrajne emocje. Dla jednych wspaniały lider, a dla innych bezlitosny despota. Opozycja nieustannie zastanawia się nad tym na czym polega fenomen tego polityka, który według niektórych zdołał zbudować sobie w naszym kraju coś na kształt sekty. Analiza Ewy Wilk może bardzo pomóc w zrozumieniu tego zjawiska. 

Kaczyński zrobił oszałamiającą karierę na polskiej scenie politycznej

Kaczyński osiągnął na polskiej scenie politycznej oszałamiający sukces. Doprowadził swoją partię do długoletniego rządzenia i zyskał wielu niemal fanatycznych zwolenników. Według Ewy Wilk, która zajęła się fenomenem prezesa, wynika to z wybitnych umiejętności Jarosława Kaczyńskiego w pewnej dziedzinie.

To jak działa prezes PiS w swojej karierze politycznej bardzo przypomina strategię przywódców różnych sekt, które wykorzystują specjalne techniki manipulacyjne do przekonywania do swoich racji. Z tej perspektywy Kaczyński jawi się jako idealny strateg, który wykreował swoją charyzmę, a także rzeczywistość społeczną wokół siebie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Kreowanie świata 

To, co Jarosław Kaczyński opanował doskonale, według Ewy Wilk, to umiejętność kreowania siebie. Charyzma prezesa PiS jest jedynie projekcją. Wynika z zapotrzebowania na taką postać w polskim społeczeństwie. Kaczyński zauważył to i wykorzystał ten moment, żeby zrobić karierę polityczną. Dzięki temu, że ludzie dostrzegli charyzmę Kaczyńskiego i uwierzyli w niego, nabrał on niemal nadludzkich zdolności. Z tego wynika kult, jakim otoczony jest prezes PiS przez fanatycznych sympatyków tej partii. 

Polityk w bardzo sprytny sposób wykreował świat i sytuację społeczną. Zwolnił społeczeństwo z konieczności samodzielnego interpretowania różnych zjawisk i podał mu na tacy jedyną słuszną definicję niektórych pojęć. Przez to, ludzie poczuli się bezpiecznie i tak jakby ktoś się nimi zaopiekował.

Według tej teorii, Jarosław Kaczyński buduje swoją narrację w oparciu na nieustannym wynajdywaniu przeciwników. To zawsze jest historia opowiadana w kontrze do czegoś innego. Prezes PiS wykorzystał te wszystkie techniki do zbudowania politycznego imperium i stworzenia wokół siebie grupy oddanych wyznawców. Przedstawiciele opozycji zorientowali się w tym za późno i teraz zastanawiają się jak powstrzymać dominację partii rządzącej w Polsce. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Legendarna aktorka miała tętniaka mózgu i wylew! Dopiero po latach ujawniła prawdę o swojej chorobie. Fani są w szoku!
  2. 24-latka zarabia rocznie 200 tysięcy złotych. To, co robi ze swoimi klientami jest tak szokujące, że niewielu miałoby odwagę tego spróbować
  3. Tego nie wiedział prawie nikt. Kultowy Tadeusz Drozda spokrewniony jest z gwiazdorem serialu "Ranczo"
  4. Pojawiła się nowa teoria dot. śmierci Dawidka. Ekspert przedstawił tezę o nieszczęśliwym wypadku
  5. Ponure doniesienia znad polskiego morza. Babcia z wnuczkiem na rękach spadła z wysokości i uderzyła głową w beton
  6. Nikt nie zauważył niepokojących sygnałów ws. Dawidka. Zastanawiające słowa psycholog

Źródło: Polityka

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News