Kaczyński osobiście podjął decyzję, kto zastąpi Morawieckiego w Senacie

Kaczyński osobiście podjął decyzję, kto zastąpi Morawieckiego w Senacie Źródło: Screen/ YouTube/ Telewizja Republika

Jarosław Kaczyński osobiście zadecydował, kto będzie nowym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Senatu. Wybrany przez prezesa polityk zastąpi zmarłego Kornela Morawieckiego.

Jarosław Kaczyński podjął decyzję, że Prawo i Sprawiedliwość wystawi w wyborach do Senatu nowego kandydata, który zastąpi zmarłego w poniedziałek Kornela Morawieckiego. Kodeks wyborczy zezwala na taką zamianę w przypadku śmierci osoby ubiegającej się o mandat, a prezes sam wybrał zastępcę.

Kaczyński decyduje. Będzie zmiana na listach

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek, 30 września. Jego stan zdrowia pogarszał się od jakiegoś czasu. Ojciec premiera chorował na nowotwór od początku roku, ale nie zamierzał rezygnować z życia politycznego. Opozycjonista z czasów PRL, założyciel Solidarności Walczącej, dopiero w ostatniej kadencji zasiadł w Sejmie i zamierzał walczyć także w nadchodzących wyborach. Był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu.

Jak powiedział w rozmowie z Super Expressem poseł Jarosław Porwich, śmierć Kornela Morawieckiego była dla wszystkich zaskoczeniem. Polityk przyznał, że niedługo przed śmiercią "odbyli normalną rozmowę". Niespodziewana, smutna wiadomość sprawiła, że komitet wyborczy musiał podjąć decyzję, czy Morawieckiego zastąpi na listach innym kandydatem.

Na podjęcie decyzji nie było wiele czasu - Kodeks wyborczy zezwala na zgłoszenie zmian najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów - ale i tak ostatecznie o wszystkim zdecydował sam prezes, Jarosław Kaczyński

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nowy kandydat na senatora

Zgodnie z wolą prezesa, na listach wyborczych Kornela Morawieckiego zastąpi Marek Komorowski, doświadczony samorządowiec. 

- Władze statutowe partii zdecydowały, że ma być kolejny kandydat do Senatu. Niełatwo zastąpić ojca premiera, ale jestem dobrej myśli. Śmierć Kornela Morawieckiego to trudna sytuacja. W praktyce zostaje mi tydzień kampanii. Do końca tygodnia powinno się wszystko wydrukować i powiesić. Czas jest krótki, ale można zaistnieć i zafunkcjonować  - mówi Komorowski w rozmowie z Super Expressem.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny wokalista. Zmarł po ciężkiej chorobie, opłakują go gwiazdy
2. Rozwiązała się wielka zagadka dot. obecności tajemniczej Ewy na motorówce Staraka. Prokuratura podała informacje

W sobotę odbędzie się pogrzeb Kornela Morawieckiego. Na godzinę 12 zaplanowano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego mszę pogrzebową, na godzinę 15 - ceremonię pogrzebową. Marszałek senior spocznie na Powązkach Wojskowych.

Najlepsze newsy dnia

  1. Kaufland wycofuje żel do mycia. Środek wywołuje ZAKAŻENIE!
  2. W dniu ślubu teściowa szepnęła jej coś na ucho. Panna młoda prawie zemdlała. Nic dziwnego - to było straszne
  3. Nasze babcie miały niesamowite sekretne sposoby na placki ziemniaczane. Zapach i smak aż czuć przez monitor
  4. Rydzyk będzie kształcił pielęgniarki. Zajmą się cielesnością
  5. Dwa wielkie psy rzuciły się na 8-latkę i jej maleńką suczkę. Nagle zza dziecka wybiegł ogromny rottweiler 

Źródło: Super Express

Następny artykuł