Pamiętacie Kaczora Donalda? Nie zgadniecie, jaki dzisiaj dzień

Pamiętacie Kaczora Donalda? Nie zgadniecie, jaki dzisiaj dzień Źródło: youtube.com/donaldduckforever

Kaczor Donald jeszcze kilkanaście lat temu gościł w każdym polskim domu. Komiksy kupowane dzieciom stały się prawdziwym hitem. Dziś świętujemy kolejną rocznicę, która na pewno wzruszy miliony ludzi.

Kaczor Donald był najbardziej pożądaną gazetą w latach 90. przez dzieci w różnym wieku. Kolorowe pismo pełne komiksów opowiadających o przygodach tytułowej kaczki przyciągało wzrok dzieci. Dodatkowo umieszczane w gazecie pomysły na psikusy, zagadki i obowiązkowy bonus do każdego wydania, były najlepszą propozycją na rynku. Okazuje się, że właśnie mija 25 lat od pojawienia się premierowego wydania w sklepach. 

Kaczor Donald obchodzi ćwierćwiecze

Oczywiście mowa jest cały czas o gazecie w polskim wydaniu, a nie o filmowej postaci. Kaczor Donald z ekranu obchodzi w tym roku 85 urodziny, jeśli przyjąć pojawienie się w telewizji datę 9 czerwca 1934 roku. Prawdziwy z niego staruszek, lecz wciąż kochają go miliony. 

"Nasz" Kaczor Donald pojawił się w sklepach 28 kwietnia 1994 roku. 1 maja był już w większości popularnych sklepów w Polsce. Wtedy oprócz komiksów stałymi rubrykami gazety były "Zgadywanki i zagadki", którymi można było zagiąć rodziców, "Figle figlarzy", by się z nich pośmiać i "Krzyżówka" oraz "Zawsze śmieszne" dla zrelaksowania się po powrocie ze szkoły.

- Resztkami jedzenia pobrudź górną krawędź talerza, zostawiając mały fragment czysty. Teraz musisz wymazać np. musztardą spodnią krawędź talerza tam, gdzie górna krawędź jest czysta. Kelner sprzątając naczynia prawdopodobnie chwyci talerz właśnie w tym miejscu i... miejmy nadzieję, że ma poczucie humoru - tak brzmiał sposób na spłatanie komuś figla w pierwszym numerze pisma.

Jeszcze wtedy gazeta ukazywała się co 2 tygodnie. Dopiero w 1997 roku stał się tygodnikiem.

Kto nie pamięta zachwycających zabawek?

Oczywiście na początku do gazety były dodawane plakaty, mini-książeczki i tekturowe gry. Z biegiem czasu jakość zabawek mocno się poprawiła. Niemalże każdy pamięta te czasy, kiedy choć na chwilę mógł stać się detektywem. Czasopismo mocno rozwijało dziecięcą ciekawość (rodziców zresztą również). Lornetki, kompasy, szyfratory, tusze do zdejmowania odcisków palców - cudowne wspomnienia!

Wraz ze zmianą zabawek na lepsze, gazeta odnotowała w 1999 roku największą w historii sprzedaż: 289 tysięcy egzemplarzy. Niestety dziś pismo jest miesięcznikiem, odrobinę grubszym, ale nadal miesięcznikiem. Gdzie ta radość z zabawek?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nie tylko tygodniki

Dla spragnionych kolejnych przygód Kaczora Donalda i jego rodzinki, wydawnictwo Egmont stworzyło wydana specjalne oraz legendarne "Giganty". To ponad 500-stronicowe, wydawane raz na pół roku w formie małej książki perypetie świata Donalda.

Wystarczy przeszukać stare pudła, skrytki lub strych, by wrócić pamięcią do wydań z lat 90. To piękna część historii i mimo, że wydaje się to niemożliwe, to w dalszym ciągu można tam znaleźć coś dla siebie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje John Singleton. Słynny reżyser „Chłopaków z sąsiedztwa”
  2. Aleksandra Kwaśniewska zniknęła z mediów! W ten sposób nie uciszy plotek o CIĄŻY
  3. Koszmarna tragedia. Kultowa legenda polskiej muzyki nie żyje, przegrała z rakiem
  4. To już oficjalne! Rodzice dostaną nie tylko 500 plus. Dodatkowe kilkaset złotych na bardzo prostych warunkach
  5. Pilne informacje Polsatu! Płonie jedna z najsłynniejszych polskich restauracji
  6. Jest oficjalne oświadczenie prawników ws. inf o rozwodzie Kate i Williama

Źródło: NaTemat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News