Już wiadomo jak wyburzą PKiN! Minister zapowiedział, że użyje...

Już wiadomo jak wyburzą PKiN! Minister zapowiedział, że użyje... Źródło: fot. Wikimedia Comons/Przemasban

Szokujące informacje o planach burzenia Pałacu Kultury w Warszawie zaskoczyły wszystkich. Teraz pojawiają się nowe rewelacje na ten temat. I są jeszcze bardziej zaskakujące. Zapowiedź ministra dosłownie wbija w fotel.

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej został zapytany przez dziennikarza o plany wyburzania Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Redaktor radia Zet zastanawiał się, czy zadania tego mogliby się podjąć polscy żołnierze. Minister Kownacki najwyraźniej uznał to za dobry pomysł. Stwierdził bowiem, że żołnierze poradziliby sobie z tym bez problemu. Dodał także coś jeszcze. - Na stulecie niepodległości to byłby fajny prezent dla nas wszystkich po odzyskaniu niepodległości - stwierdził Kownacki.

Jakie wojsko, takie ćwiczenia

Minister uznał, że wysadzenie w powietrze PKiN mogłoby przynieść żołnierzom nie tylko rozrywkę, ale też pożytek. Jak stwierdził, byłoby to "fajne ćwiczenia, fajne szkolenie dla naszych żołnierzy". Zaznaczył, że rozbiórka Pałacu Kultury jest rzeczą pożądaną. Jeśli byłaby potrzeba, żołnierze "bez wątpienia, na pewno daliby radę" to zrobić. - Jeżeli tylko będzie zgoda na zrobienie tej dobrej rzeczy, to panie redaktorze, możemy podjąć się tego zadania, nie będzie problemu - podkreślił Kownacki.

No a co zamiast Pałacu?

Kownacki podkreśla, że Pałac Kultury jest symbolem polskiej podległości systemowi totalitarnemu. Jego zdaniem PKiN to "pomnik sowieckiej okupacji w Polsce" i dlatego powinien zostać zburzony. - Tam by się zmieściło kilka wieżowców, bardzo ciekawych architektonicznie i tam mogą być i uczelnie wyższe, i instytucje państwowe, i teatry - nie byłoby problemu - i szereg biur i innych rzeczy - objaśnił Kownacki swój obraz "city biznesowego", które mogłoby zająć miejsce Pałacu Kultury na Placu Defilad. Jedyne co stoi na przeszkodzie takiemu pomysłowi, to fakt, że PKiN "niestety został wpisany na listę zabytków". Tymczasem w Warszawie jest jego zdaniem jeszcze wiele innych budynków, które z okazji 100-lecia niepodległości mogłyby zostać wyburzone, a w ich miejsce odbudowano by wiele zabytków. - Mam nadzieję, że z okazji święta niepodległości można byłoby je wyburzyć, ciekawy pomysł - stwierdził wiceszef MON. - [Warszawa] ma niewiele urokliwych miejsc i plac Piłsudskiego czy odbudowany chociażby pałac Michla mógłby być czymś naprawdę szczególnym - podkreślił Kownacki, wspominając zniszczenia okresu II wojny światowej. - Budujmy prawdziwą politykę historyczną, taką, która będzie przypominała o wielkich rzeczach w naszej historii i pozbywajmy się tego, co niespecjalnie się kojarzy akurat z historią Polski, a jeżeli już kojarzy się z czymś to z okupacją - stwierdził także wiceminister.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News