Od wczoraj opinia publiczna zastanawia się, o czym Jarosław Kaczyński rozmawiał z politykami Prawa i Sprawiedliwości w siedzibie partii. Jak się okazuje, rozważał on z nimi strategię na najbliższe miesiące.

Według przecieków pojawiły się trzy możliwe rozwiązania wyjścia z kryzysu, który wyniknął z decyzji Prezydenta RP o zawetowaniu ustaw partii rządzącej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie postanowił jeszcze, na które z nich postawi.

Pierwszą, a zarazem najbardziej ryzykowną oraz najmniej realną opcją jest specjalnie posiedzenie Sejmu, na którym złożono by wniosek o samorozwiązanie parlamentu. Mimo iż taka taktyka zgubiła Kaczyńskiego już w 2007 roku, to tym razem sondaże wskazują, że jego partia mogłaby zdobyć znacznie większą przewagę nad opozycją niż ta, którą posiada obecnie.

Drugim wariantem jest rekonstrukcja rządu, która miałaby pokazać społeczeństwu, że politycy Prawa i Sprawiedliwości potrafią wyciągać wnioski ze swoich błędów. Dodatkowo uwaga opinii publicznej skupiłaby się na zmianach w radzie ministrów zamiast konflikcie na linii prezydent – partia rządząca.

Ostatnią propozycją jest przeczekanie sytuacji do zaplanowanego na 12 września posiedzenia Sejmu, by wyciszyć emocje związane z reformą sądownictwa. Dopiero wtedy władze Prawa i Sprawiedliwości odniosłyby się do propozycji Prezydenta RP.

Na którąkolwiek z opcji nie zdecyduje się Jarosław Kaczyński, pewne jest, że z takim kryzysem nie miał jeszcze do czynienia. Reakcja na prezydenckie weto może być kluczowa dla przyszłości partii.

źródło: wiadomosci.wp.pl

https://www.youtube.com/watch?v=BDQNFq1uh2w

...

Zobacz również