Jak podało ministerstwo finansów poziom zadłużenia Skarbu Państwa przekroczył z końcem września kolejny rekordowy poziom i pędzi teraz ostatnią prostą do kolejnego rekordu. Dane nie napawają radością.

Dług Skarbu Państwa przekroczył 900 mld pod koniec września. W całym ty miesiącu wzrósł natomiast o 3,5 mld złotych wynosząc dług na poziom 902 mld 705 mln złotych. Za rosnący dług we wrześniu winne jest przede wszystkim finansowanie deficytu państwowego budżetu.

Co ciekawe, dług byłby większy o ponad 2 mld złotych, gdyby nie fakt, że nasza waluta umocniła się we wrześniu względem dolara, euro i juana. Gdyby nie to, dług w 9. miesiącu roku wzrósłby o 5,7 mld złotych.

Dane dotyczące minionych trzech kwartałów nie napawają jednak radością. W okresie styczeń-wrzesień zanotowano wzrost zadłużenia Skarbu Państwa o 68 mld złotych. Winne za taki wzrost długu jest finansowanie różnic kursowych – 5 mld zł, deficytu budżetu środków europejskich – 6,6 zł, finansowanie deficytu deficytu budżetu państwa – 20,6 mld i potrzeb pożyczkowych 38 mld zł.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: gazeta.pl
pt

...

Zobacz również