Już niedługo emeryci dostaną dodatkowe pieniądze! Komu się należą i ile?

Już niedługo emeryci dostaną dodatkowe pieniądze! Komu się należą i ile?

Emerytura przeciętnego Polaka nie należy do najwyższych. Najczęściej jest ona w znacznym stopniu pochłaniana przez koszta leków i utrzymania mieszkania. Z Sejmu płyną doniesienia o podwyżkach, które czekają na emerytów. Ile dodatkowych środków otrzymają seniorzy z ZUS-u?

Emerytura gwarantowana przez państwo wynosi obecnie przynajmniej 1029 złotych brutto. Bezsprzecznie jest to zatrważająco nisko kwota. Rząd planuje jednak w przyszłym roku podwyżkę świadczeń emerytalnych.

O ile wzrośnie emerytura w 2019 roku?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości ustalił właśnie poziom waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych na przyszły rok. Wskaźnik waloryzacji wyniósł 103,26%, co oznacza, że wysokość każdej emerytury wzrośnie o 3,26%. Jak się to przełoży na konkretne kwoty otrzymywane przez osoby starsze? Najbiedniejsi emeryci otrzymywali w tym roku od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 878,12 zł "do ręki". W ich przypadku emerytura wzrośnie do 904, 57 zł, co daje podwyżkę tylko o 25,55 zł. Jeśli chodzi o średnią emeryturę wynoszącą obecnie 2100 zł brutto, wzrośnie ona o całe 68,46 zł. Taka sama podwyżka procentowa będzie dotyczyła również rencistów. Wzrosną świadczenia osób korzystających z renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, oraz świadczeniobiorców otrzymujących pieniądze z tytułu renty rodzinnej.

Jak waloryzowane są emerytury?

Minister Finansów Teresa Czerwińska, w przyszłym roku waloryzacja emerytur i rent pochłonie z budżetu około 7 miliardów złotych. Taka waloryzacja wyliczana jest zawsze na podstawie konkretnych wskaźników, świadczących o tempie wzrostu gospodarczego państwa. Dwoma najważniejszymi aspektami branymi pod uwagę są wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację świadczeń oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich. To drugie rozumiane jest przez wzrost cen towarów najczęściej kupowanych przez emerytów. Rząd podkreśla, że plan finansowy zakłady wszelkie koszta, które zostaną poniesione z tytułu obniżenie wieku emerytalnego. Należy zaznaczyć, że takie koszta będą rosły, ponieważ społeczeństwo będzie krócej wpłacać składki do systemu, za to wydłuży się czas korzystania ze świadczeń. Sytuacja wydaje się jednak jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż PiS planuje wprowadzenie emerytur dla matek. Przysługiwały by one kobietom, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci, a także niektórym mężczyznom. ZOBACZ TAKŻE
  1. Będzie NOWY polski banknot. Burza wokół postaci, która się na nim pojawi
  2. Papież Franciszek jest OSTATNIM PAPIEŻEM. Przerażająca wizja, mamy mało czasu
  3. Siemię lniane na włosy i zaparcia. Właściwości, dieta, cena
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News